50 lat Ogara

Ogar polski jest jedną z naj­starszych ras psów gończych Europy znanych daleko poza granicami naszego kraju.

Ogary były psami szlacheckimi i miały możnych protektorów, m.in. hrabiego Ksawerego Branickiego, który rozsławił je we Fran­cji. O wartości naszych ogarów zawsze świadczyły wybitne walory użytkowe, doskonały nos, wytrwałość w dążeniu po tropie i piękny, donośny głos – zwany graniem.

Po II wojnie światowej odtworzenia rasy podjął się płk Piotr Kartawik, którego los rzucił w okolice Wrocławia. Ze swoich rodzinnych stron przywiózł trzy młode ogary – psa Burzana i dwie suki: Zorkę i Czitę. Posłużyły one do odtworzenia hodowli ogarów pol­skich. Kartawik hodował je pod przy­domkiem „z Kresów”, tęsknie wspomi­nając dawne polowania. Ogary uważał za najlepsze z ras gończych. Udowodnił to już po jego śmierci Bartek z Kresów, który w 1974 roku w Czechosłowacji uzyskał największą liczbę punktów i pierwszą lokatę w Konkursie Psów Gończych.

W rocznicę 50-lecia zatwierdzenia rasy przez Międzynarodową Federa­cję Kynologiczną ogary uroczyście przemaszerowały po Wrocławiu wraz z właścicielami ubranymi w histo­ryczne stroje. Uroczystość uświetnili wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl, łowczy okręgowy PZŁ Roman Rycom­bel, przewodnicząca Związku Kyno­logicznego Oddziału Wrocław Iwona Magdziarska, przewodniczący Zarządu Głównego ZKwP Jan Gajewski i hono­rowy prezes ZKwP Andrzej Mania, który wygłosił krótkie wspomnienie, nawiązując do osobistej znajomości z Piotrem Kartawikiem. Uroczystość dopełnił zespół sygnalistów, który specjalnie na tę okazję zagrał Fanfarę Kynologiczną.

50 ogarów zgłosiło się na Między­narodową Wystawę Psów Rasowych. Triumfował pies z klasy użytkowej, regularnie polujący Egar z Beskidzkich Wysp Krzysztofa Palaka, wybrany przez sędziego Jana Gajewskiego. W wyborach finałowych Egar został Najpiękniejszym Psem Rasy Polskiej i Zwycięzcą Grupy VI FCI. Wieczorem na strzelnicy myśliwskiej odbył się VI Zlot Miłośników Rasy Ogar Polski z wieloma atrakcjami i zabawą do bia­łego rana.

Nazajutrz na Krajowej Wystawie Ogarów Polskich Magdalena Musiał wskazała jako zwycięzcę Basiora Sfora Nemroda Violetty Mazurowskiej, który pokonał 62 konkurentów. Ogarowe święto zakończył uroczysty pokaz na ringu honorowym przed publicz­nością i międzynarodowym gronem sędziów.

Gabriela Łakomik-Kaszuba

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter