Buraki z Manhattanu

W zaciętym pojedynku Donald Trump „upolował” sobie prezydenturę. I choć sam nie jest myśliwym, to jego synowie są zapa­lonymi łowcami. W trakcie kampanii wyborczej temat polowania wielokrot­nie wypływał i był powodem ataków.

Stany Zjednoczone mają nowego przywódcę. 45. prezydentem USA został kontrowersyjny miliarder i poten­tat na rynku nieruchomości Donald Trump. Do jego zwycięstwa z pewno­ścią przyczyniły się głosy przeciwni­ków ograniczenia prawa do posiadania broni. Trump jako osoba pochodząca z Nowego Jorku siłą rzeczy wychowy­wał się z dala od natury. Dziś czas, który spędza pod gołym niebem, to ten, gdy przemierza pola golfowe. Jednak dwaj jego synowie – Donald Trump Jr. i Eric Trump – to zapaleni myśliwi.

Jak to się stało, że potomkowie pre­zydenta, dorastający w tym samym co on wielkomiejskim klimacie, namięt­nie polują? Pierwsza żona Trumpa, Ivana była modelką pochodzącą z Cze­chosłowacji. Donald Jr. i Eric spędzali każde wakacje u jej ojca w Czechach. Całymi dniami włóczyli się z dziadkiem po lasach Moraw. Miłość do przyrody pozostała i zostali myśliwymi.

Bracia nie tylko razem pracują w firmie stworzonej przez ich ojca, ale też wspólnie polują. W zależno­ści od sezonu wybierają się na indyki w USA, jeżdżą na safari do Afryki albo tropią zimą kanadyjskie jelenie. Często też spotykają się na strzelnicy.

Kilka lat temu jeden z plotkarskich serwisów internetowych zdobył ich prywatne zdjęcia z safari. Media rzuciły się wtedy, żeby ich rozszarpać. Szcze­gólne kontrowersje wywołało zdjęcie Juniora z odciętym ogonem upolowa­nego słonia. Oczywiście nikogo nie inte­resowało, że jest to cenne trofeum. Tak samo jak nie wspomniano o nadmier­nej liczebności słoni w tamtym rejonie i o tym, jak ważne są polowania komer­cyjne, z których finansuje się ochronę afrykańskiej przyrody. W obronę wziął ich tylko biznesowy magazyn „Forbes”, który wiarygodnie opisał szczegóły tej wyprawy.

Braci próbowano także zaszufladko­wać jako rozpuszczonych playboyów, którzy zabijają zwierzęta dla zabawy. Nie wpisują się oni jednak w ten sche­mat. Obaj skończyli dobre szkoły, znani są ze swojej pracowitości i działalności na polu charytatywnym. W dodatku Donald Jr. ma już pięcioro dzieci i w przeciwieństwie do ojca z jedną żoną. Sam o sobie mówi, jako o „out­doorsmanie”, co można przetłumaczyć jako zwolennika przebywania na łonie natury. Strzela, poluje ze strzelbą i łukiem, łowi ryby.

W wywiadzie dla magazynu „Bowhunter” opowiada, że jego nowo­jorscy koledzy nazywają go w związku z tym „burakiem z Piątej Alei”, bo takie zachowanie jest bardzo nietypowe dla zamożnych mieszkańców Manhat­tanu. Wspominał też o tym, co pod­kreśla wielu myśliwych, że polowanie to najlepszy sposób, żeby oderwać się od pracy i codziennych obowiąz­ków oraz zregenerować umysł. Dla­tego Trump Jr. każdy weekend spędza z rodziną poza miastem.

W czasie kampanii wyborczej temat polowań młodych Trumpów wypływał kilkakrotnie. Publicznie i w mocno nie­cenzuralnych słowach piętnowała braci Madonna, która jednocześnie wsparła w wyborach kontrkandydatkę. Nawet poważne media, które w zdecydowanej większości opowiedziały się przeciwko Trumpowi, podchwyciły ten wątek, żeby w niego uderzyć. Trump Senior nie próbował kluczyć ani odcinać się od myśliwskich zainteresowań synów. Wprost mówił, że chociaż sam nie poluje, to Donald Jr. i Eric są świetnymi strzelcami, znakomitymi myśliwymi i to jest po prostu ich pasja.

Żaden z braci także nie przepraszał za swoją pasję i nie kładł po sobie uszu. Wręcz przeciwnie, zgodzili się nawet udzielić wywiadu stacji CNN, która delikatnie mówiąc, nie rozpieszczała ich ojca w czasie wyborów. Rozmowa odbywała się na polu, gdzieś w stanie Iowa, a bracia zachwalali kandydaturę swojego taty i odpowiadali na pytania, jednocześnie strzelając do bażantów!

Mateusz Górnicki / fot. Getty Images.

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter