Byk na sośnie

Myśliwi z Koła Łowieckiego ,,Bór” w Przemoczu uchronili przed śmiercią młodego jelenia.

fot. Arch. KŁ ,,Bór” w Przemoczu

Młodego szpicaka dostrzegł myśliwy, podprowadzając dewizowca na podchód. Zwierz miotał się wokół sosny. Z drzewem złączony był plątaniną sznurków, z daleka przypominających starą sieć rybacką. Siatka owinięta była wokół wieńca, a jej drugi koniec oplatał sosnę. Byczek na uwięzi był od dłuższego czasu. Ziemia w promieniu dwóch metrów od drzewa była całkowicie zryta racicami. Myśliwy słusznie ocenił, że nawet z pomocą dewizowca byka nie uwolni. Zadzwonił po kolegów.

– Nie wiedzieliśmy, jak sytuacja się rozwinie, więc na wszelki wypadek zabraliśmy z domu broń – wspomina Sławomir Dudziak z KŁ ,,Bór” w Przemoczu – na szczęście sztucer okazał się zbędny. Byk wrócił do kniei.

Zadanie nie było łatwe. Na widok ludzi jeleń wpadł w panikę. Sadził w galopie wokół drzewa. Po kilku okrążeniach siatka całkowicie oplotła sosnę. Wówczas byczek rozpoczynał rundę w przeciwnym kierunku. I tak w kółko. Myśliwi słusznie podejrzewali, że stres może wkrótce zwierza zabić. Musieli działać błyskawicznie.

– Mieliśmy ze sobą długie liny – wspomina Sławomir Dudziak – udało się nimi zwierza opasać. Najkrócej mówiąc – byk został skrępowany i powalony na ziemię. Dopiero wtedy można było przy pomocy noża uwolnić jego wieniec z siatki – relacjonuje myśliwy z ,,Boru”.

Ratownicy rozluźnili pęta i byczek poczuł, że jest wolny. Podniósł się i znikną w chaszczach tak szybko, że nie zdołano nawet zrobić mu zdjęcia.

Myśliwi dokładnie obejrzeli tajemniczą sieć, która niemal nie zabiła byka. Okazało się, że była to … siatka z boiska do siatkówki. W jaki sposób trafiła do kniei? Nie wiadomo. Najprawdopodobniej ktoś ją wyrzucił do lasu wraz ze śmieciami. W nieznanych okolicznościach byczek owinął ją sobie wokół szpiców. Chodził biedak z siatką na głowie, aż zaczepił nią o sęk na sośnie. Próbował się uwolnić i tylko pogarszał sytuację. Gdyby go w porę nie wypatrzył myśliwy – zwierz padłby z odwodnienia.

Marek Ledwosiński / fot. Arch. KŁ ,,Bór” w Przemoczu

byk_na_sosnie_02

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter