Dlaczego polują Amerykanie

Dziś – tak jak w czasach Dzikiego Zachodu – Amerykanie polują przede wszystkim w celu zdobycia mięsa, a więc „na kuchnię”. Takie są wyniki przeprowadzonego niedawno ogólnonarodowego sondażu telefonicznego.

Myśliwy z białoogoniastymAmerykanów, którzy ukończyli 18 rok życia, spytano dlaczego wyruszyli na łowy w ciągu ostatniego roku. Poproszono ich też o wybranie jednej z podanych odpowiedzi. Okazało się, że najważniejszą motywacją jest zdobycie mięsa (35 proc.). Nieco mniej, bo proc. amerykańskich myśliwych, polowanie uważa za sport i atrakcyjną formę rekreacji. Dla 21proc. łowy stanowią doskonałą okazję do spotkania się z rodziną i przyjaciółmi, a dla 9 proc. – sposób na poznanie tajemnic świata przyrody i zbliżenie się do natury. Dla zdobycia trofeów poluje… 1proc. amerykańskich myśliwych.

Co ciekawe: jeżeli porównamy wyniki sondażu z rezultatem badań z 2006 r., okaże się, że procent myśliwych polujących dla mięsa wyraźnie wzrósł (z 22 proc.). To nie przypadek. Podobny trend wykazują ankiety przeprowadzane na szczeblu stanowym. Najjaskrawszym przykładem jest Georgia. Na przestrzeni dziewięciu lat odsetek myśliwych strzelających jelenie „na kuchnię” wzrósł z 26proc. do… 51 proc.!

Czym tłumaczyć to zjawisko? Naukowcy wysuwają kilka hipotez. Pierwsza z nich wiąże zwiększone zainteresowanie dziczyzną z efektem światowego kryzysu ekonomicznego. Budżety domowe zostały w znaczny sposób uszczuplone w wyniku redukcji lub zamrożenia płac. W tej sytuacji polowanie stało się sposobem na zapewnienie rodzinom relatywnie taniego i pełnowartościowego mięsa.

Inna z teorii zakłada, że powodem może być trwająca od kilku lat moda na zdrową ekologiczną żywność i lokalne produkty spożywcze. A cóż może być zdrowszego i bardziej naturalnego od dziczyzny?

Wreszcie, nie bez znaczenia jest… płeć myśliwych. W ostatnim czasie coraz więcej kobiet wykupuje licencje myśliwskie, a to właśnie kobiety są przede wszystkim zainteresowane polowaniem dla mięsa.

Bartosz Marzec / fot. wikipedia.org

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter