Edukacja po francusku

W październiku 2016 roku ruszyła nowa strona internetowa EKOLIEN (www.ekolien.fr), stworzona przez francuskich myśliwych we współpracy z tamtejszym Ministerstwem Edukacji Narodowej.

Jak prezentuje ją Francuska Federacja Myśliwych (FNC), witryna ta jest poświęcona edukacji ekologicznej i przeznaczona przede wszystkim dla mło­dzieży szkolnej, głównie uczniów szkół podstawowych w kraju nad Sekwaną.

EKOLIEN przygotowywana była przez dwa lata – z jednej strony przez zawo­dowych nauczycieli ekologii, a z drugiej przez myśliwych członków Komisji Edukacji FNC. Odzwierciedla ona – jak stwierdza specjalny komunikat Francu­skiej Federacji Myśliwych – doświadcze­nia zdobyte w przekazywaniu wiedzy młodzieży przez myśliwych. Związek przeprowadza specjalne lekcje przyrod­niczo-łowieckie we francuskich szkołach, edukując rocznie prawie 80 tys. uczniów.

W toku budowania witryny interne­towej na bieżąco konsultowano jej treść i zawarte tam informacje z urzędnikami ministerstwa edukacji, aby były one kompatybilne z programem naucza­nia biologii w tamtejszych szkołach podstawowych.

Hasłem przewodnim EKOLIEN w tym roku jest „wiedzieć o bażancie równie wiele, jak o słoniu”. Autorzy witryny proponują odbiorcom na począ­tek trzydzieści siedem różnych pakietów edukacyjnych, prezentujących m.in. sarnę, kaczkę, zająca, dzika itp., ale także pszczołę czy na przykład rolę rozmaitych roślin jako pożywienia dla dzikich gatunków zwierząt. W pakie­tach znajdują się specjalne prezentacje, informacje w formule encyklopedycznej, ale też filmy przedstawiające poszcze­gólne tematy.

Jak podkreśla francuski związek myśliwych, strona EKOLIEN jest całkowicie bezpłatna i można z niej korzystać bez jakichkolwiek ograniczeń. Władze Francuskiej Federacji Myśliwych oczekują, że dzięki tej witrynie łowiecki przekaz dotyczący przyrody i ochrony środowiska, w tym zagrożonych popu­lacji, dotrze do setek tysięcy uczniów w całym kraju.

Grzegorz Zybura

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter