Hubertus na zamku

Na dziedzińcu średniowiecz­nego zamku w Pułtusku zebrali się myśliwi z okolicznych kół łowieckich. Impreza hubertowska przyciągnęła wielu turystów.

img_0115

– Puszcza Biała, która otacza zamek, była terenem łowieckim polskich królów – powiedział nam Michał Kisiel, jeden z pomysłodawców imprezy, a zarazem dyrektor Domu Polonii. – Przygotowując imprezę, chcieliśmy o tym przypomnieć, jak również przybliżyć lokalnej społeczności polskie tradycje szlacheckie, do których należały również polowania i urządzanie balów myśliwskich.

Myśliwi w tym roku polowali w obwodach ośmiu kół, a na pokocie, który uświetnili sygnaliści z zespołu „Półróg”, działającego przy Nadleśnic­twie Pułtusk, ułożono byka jelenia, 11 dzików, 5 saren i 4 lisy. Tytuł króla polowania przypadł Michałowi Różańskiemu, który strzelił jelenia. Wicekrólem został Jerzy Sikorski, któ­remu bór podarzył czterema dzikami, a tytuł króla pudlarzy przyznano Natalii Jenoch, która nie trafiła do odyńca. Dzik ten, jak głosi historia Koła Łowiec­kiego „Czajka”, już kilkakrotnie ucho­dził z obław Pułtuskiego Hubertusa.

Zainteresowanie publiczności wzbudziły pokazy psów myśliw­skich i sokolnictwa. Można było dowiedzieć się, do jakich polowań wykorzystywane są poszczególne rasy. Nie zabrakło wystawy trofeów łowieckich przygotowanej przez Nadleśnictwo Pułtusk oraz degustacji wędlin z dziczyzny i pieczonego dzika. Z myślą o najmłodszych zwiedzają­cych w namiocie wystawionym przez Zarząd Główny PZŁ przygotowano stoisko edukacyjne. Dzieci mogły zapoznać się z odgłosami zwierząt i nauczyć się rozpoznawać gatunki ssaków po tropach. […]

lowiec_baner_11_2016

lowiec_baner_09_2016_2 lowiec_baner_09_2016_3

Wacław Matysek

img_0136 img_0037 img_0098 img_0106

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter