Jeden gatunek – jedna forma ochrony

Przeciwnicy łowiectwa w amerykańskim stanie Nevada ponieśli porażkę, próbując znieść polowania na czarne niedźwiedzie przez uznanie ich w Nevadzie za odrębny gatunek.

Federalny Departament Ochrony Środowiska nie podzielił inicjatywy organizacji zwalczających łowiectwo, które w ten sposób chciały doprowadzić do zniesienia wprowadzonego w ubiegłym roku sezonu polowań na czarne niedźwiedzie w stanie Nevada, który zakończył się odstrzałem 14. osobników.

Niedźwiedzie żyjące po obu stronach granicy stanów Kalifornia i Nevada stanowią jedną populację – orzekła komisja rozpatrująca wniosek – i nie ma podstaw, by niedźwiedzie w Nevadzie zyskały szczególną ochronę gatunku zagrożonego wyginięciem na mocy ustawy o ochronie gatunków zagrożonych.

Nie udało się wykorzystać precedensowej sytuacji niedźwiedzi na Florydzie, które od wielu lat – z powodu znacznego spadku liczebności – cieszyły się stanową ochroną jako gatunek zagrożony. Tam jednak sprawa dotyczy uznanego podgatunku czarnych niedźwiedzi. Poza tym w czerwcu specjalna komisja Departamentu Ochrony Przyrody Florydy zakończyła wieloletni spór o status niedźwiedzi czarnych na Florydzie utrzymaniem zakazu polowań. Zmieniono jednak klasyfikację prawną naruszenia tego zakazu z przestępstwa do wykroczenia.

Przyrodnicy szacują, że Nevadę zasiedla dziś 450 niedźwiedzi czarnych z czego do odstrzału w nadchodzącym sezonie 2012 (od 15 września do 31 grudnia) przeznaczonych zostało 20 osobników bez względu na płeć.

at / fot. Flickr

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter