Kalifornia przeciw gończym

Senat stanu Kalifornia głosował za zakazem polowań z psami na niedźwiedzie i rysie. Miłośników polowań z psami niepokoją zapowiedzi kolejnych ograniczeń.

flickr-02

Wspierany przez liczną grupą protestujących senator Ted Lieu, zgłosił projekt ustawy zakazującej polowań na niedźwiedzie i rysie z psami gończymi po tym, jak prasa opublikowała zdjęcia kalifornijskiego komisarza departamentu ochrony przyrody, pozującego z pumą strzeloną przez niego podczas polowania z psami gończymi w stanie Idaho. Przeciwnicy polowań zdobywali poparcie kolejnych senackich komisji, argumentując, że wykorzystanie psów czyni z tego rodzaju polowania zjawisko niczym nie różniące się od tzw. polowań klatkowych oraz ze względu na ryzyko, na jakie narażane są psy podczas spotkania z niedźwiedziem czy rysiem.

Gończe naprowadzane są na świeży trop, którym podążają w gonitwie aż zmęczone ucieczką zwierzę znajduje schronienie w koronach drzew, gdzie zostaje zabite przez myśliwego. Często jednak polowania nie przebiegają według optymalnego scenariusza – dochodzi do walki psów z niedźwiedziami, w której psy odnoszą poważne rany a często giną, zdarza się również, że psy rozszarpują rysia zanim kotu uda się znaleźć schronienie na drzewie.

W zgodnej opinii przeciwników polowań tego rodzaju praktyki są niehumanitarne dla psów i zwierzyny. Powołują się oni ponadto na podobne zakazy obowiązujące w Akransas, Colorado, Montanie, Oklahomie, Oregonie, Waszyngtonie i Wyoming. W burzliwej debacie przed głosowaniem senator Lieu odwołał się do etyki: „Tego rodzaju praktyki niczym nie różnią się od polowania w zoo” – mówił, przekonując senatorów, że polowanie z gończymi jest niesportowe, nieetyczne i niehumanitarne.

„Ta zwykła zemsta nie rozwiązuje problemu” – mówią myśliwi, po tym jak ustawa zyskała poparcie większości senatorów. Ich zdaniem tego rodzaju zakaz stanowi poważne zagrożenie dla kalifornijskiej przyrody. Szacuje się, że populacja czarnych niedźwiedzi w Kalifornii wynosi około 30 tys. sztuk – od 1980 r. zwiększyła się o 10 tys. Każdego roku myśliwi strzelają między 1500 a 1800 niedźwiedzi, połowa w polowaniach z psami. W ubiegłym roku wydano również 4500 licencji na rysie, których liczebność w Kalifornii szacowana jest na 70 tys. osobników. Około 11 proc. strzelanych jest podczas polowań z gończymi.

at / fot.Flickr

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter