Karolina idzie na wojnę

Południowa Karolina dołączyła do stanów, w których dziki, zdziczałe świnie i ich mieszańcy zostały wyjęte spod prawa.

kalifornia-flickr-02

Parlamentarzyści nie mieli wątpliwości – stosunkiem głosów 97 do 1 przegłosowali prawo umożliwiające myśliwym korzystać ze wszystkich możliwości redukcji rosnącej poza kontrolą populacji szkodników w tym stanie. Zmiany zezwalają miedzy innymi na polowania nocne, wprowadzają sezon na dziki, świnie, świniodziki, kojoty i pancerniki od marca do końca czerwca. Teraz ustawa oczekuje na akceptację stanowego ministerstwa (Committee on Fish, Game and Forestry), by ostatecznie trafić pod głosowanie w senacie. Jeśli zaakceptuje go również druga izba, myśliwi w Południowej Karolinie będą mogli używać nęcisk, elektronicznych wabików oraz urządzeń noktowizyjnych.

Senator Mike Pitts mówi: „W zasadzie nie mówimy tu o polowaniu. Musimy eliminować te zwierzęta w każdy możliwy sposób”. Autor inicjatywy ustawodawczej, senator Phillip Lowe był bardziej obrazowy, mówiąc o wojnie wydanej przez Południową Karolinę wszystkim świniowatym. Są one obecne w Karolinie od wielu lat, ale ich zasięg występowania w ostatnich latach rozszerzył się z niewielkiego fragmentu południowej części stanu, na cały obszar. Drastycznie wzrosła przy tym ich liczebność. Podobnie jak kojotów, które pojawiły się w Południowej Karolinie jakieś 20 lat temu i pancerników, które w ostatnich latach podbiły cały pas atlantyckiego wybrzeża. Przeprowadzone w 2008 roku badania wskazywały na łączną liczbę 150 tys. świniowatych. Dziś można jedynie wnioskować na podstawie raportów od myśliwych, którzy każdego roku zabijają ponad 35 tys. świń i ponad 30 tys. kojotów.

Jeśli prawo zostanie zatwierdzone Południowa Karolina dołączy do stanów, które wcieliły w życie ustawy dotyczące eksterminacji gatunków inwazyjnych – Michigan, Tennessee, Pennsylvania, Kansas i Teksasu.

at / fot. Flickr

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter