Kasa za kojota

W amerykańskim stanie Utah wprowadzono długo oczekiwany program kontroli drapieżników. Za każdego zabitego kojota myśliwy dostanie 50 dolarów.

kojot-01

Departament Ochrony Przyrody amerykańskiego stanu Utah ogłosił nowy program walki z drapieżnikami, który rozpocznie się wraz z sezonem łowieckim 2012 r. Program walki z drapieżnikami koncentruje się na kojotach, które stanowią poważne zagrożenie dla tamtejszej populacji jeleni mulaków. Ponadto, opłata za wydanie licencji łowieckiej w 2012 r. została podniesiona o 5 dolarów, które w całości przekazane zostaną na realizowany równolegle program ochrony mulaków. Największe zagrożenie dla jeleni – szczególnie dla cieląt w pierwszych miesiącach ich życia – stanowią właśnie kojoty.

Za każdego strzelonego w programie kojota myśliwi otrzymają 50 dolarów. Warunkiem uczestnictwa jest odbycie odpowiedniego kursu oraz dostosowanie się do wyznaczonych reguł. Autorzy projektu mieli świadomość, że nawet mimo największej koordynacji wysiłków na terenie stanu, całkowite usunięcie kojotów jest raczej niemożliwe – są niełatwym celem i wykazują wysoki potencjał rozrodczy (średnia wielkość miotu wynosi sześć szczeniąt). Dlatego opracowany został specjalny kalendarz i wyznaczone zostały określone strefy – celem było opracowanie strategii odstrzału kojotów w takim czasie i miejscu, które możliwie najbardziej przysłużą się jeleniom.

Wyznaczone w programie strefy usuwania kojotów koncentrują się na terenach szczególnie istotnych dla bezpieczeństwa i sukcesu rozrodczego jeleni. Do walki z drapieżnikami opracowana została specjalna strategia. Instrukcje dla myśliwych kładą szczególny nacisk na odstrzał kojotów w okresie od 1 grudnia do końca czerwca – daje to największe wsparcie jeleniom. Kluczem do redukcji liczebności kojotów jest jednak odstrzał osobników w okresie po połączeniu się pary, ale przed wychowaniem młodych i ich migracją w poszukiwaniu nowych terytoriów.

at / fot. Flickr

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter