Klimat zabija łosie

Niezwykłe zjawisko zaobserwowano u amerykańskiej populacji łosi. Zwierzęta zasiedlające terytoria stanów Minnesota, Wyoming i New Hampshire wymierają w niepokojącym tempie z powodu inwazji pasożytniczych.

Niektóre prognozy wskazują, że w ciągu najbliższej dekady łosie mogą całkowicie zniknąć z niektórych terenów. Co ciekawe, specjaliści zauważyli, że bezpośrednie przyczyny zwiększonej śmiertelności są rożne w zależności od regionu. W Minnesocie populację dziesiątkuje motyliczka wątrobowa, w Wyoming przyczyną jest bliżej nieopisana infekcja pasożytami blokującymi arterie, a w New Hampshire łosie padają ofiarą masowych infekcji kleszczami.

– Różnorodność podobnych do siebie powodów zwiększonej śmiertelności łosi sugeruje, że u ich podstaw leży jedna wspólna przyczyna – twierdzi Dennis Murray z kanadyjskiego Trent University.

Murray uważa, że u podstaw tego zjawiska leży ocieplenie klimatu. Zdaniem naukowca, łosie są przystosowane do chłodniejszego klimatu i zwierzęta zamieszkujące północną część zasięgu występowania łosi – np. w Szwecji oraz Kanadzie – są zdrowe, a ich organizmy zdecydowanie lepiej radzą sobie z pasożytami. Tymczasem zwierzęta żyjące w południowej części zasięgu bardziej odczuwają skutki ocieplenia. Zwiększone temperatury w ciepłych miesiącach powodują, że zwierzęta nie uzupełniają potrzebnej im zimą tkanki tłuszczowej w odpowiednim stopniu. Co więcej, wyższe temperatury osłabiają ich układ odpornościowy, czyniąc je podatnymi na infekcje.

Badania zdają się potwierdzać tę opinię. Naukowcy zaobserwowali, że tempo zmniejszania się liczebności zwiększa się w latach cieplejszych. Uczeni podkreślają, że wprawdzie wciąż nie udowodniono związku między globalnym ociepleniem a wymieraniem łosi, to jednak podobne zjawisko zaobserwowano wśród rysiów i zajęcy amerykańskich, których południowe populacje również zanikają, a także u zwierząt w innych częściach świata – np. wśród bydła w Afryce.

Michał Ajdukiewicz / fot. wikipedia.org

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter