Las bez tajemnic

Sygnałem „Zbiórka myśliwych” w wykonaniu sygnalistów z KŁ „Darz Bór” z Jabłonowa Pomorskiego rozpoczęto 22 maja 2013 roku VI edycję konkursu wiedzy o leśnictwie i łowiectwie.

Pięknego majowego ranka na ścieżce przyrodniczej w Grabinach w Nadleśnictwie Brodnica zjawili się przedstawiciele szkół podstawowych z powiatów Nowomiejskiego i Brodnickiego. Powodem był konkurs zorganizowany przez szkołę podstawową im. Juliana Tuwima w Lipinkach, Nadleśnictwa Jamy i Brodnica oraz myśliwi z kół łowieckich w Brodnicy. Każda szkoła przywiozła gotową pracę plastyczną ukazującą wpływ ptaków na las. Następnie uczniowie rozwiązywali test i rozpoznawali zdjęcia ptaków.

Gdy jury obradowało, młodzież spotkała się z sokolnikami z Technikum Leśnego w Tucholi. Opowiedzieli oni o biologii ptaków drapieżnych i przeprowadzili pokaz sokolniczy. Łowiecką kulturę i tradycję przybliżył uczestnikom imprezy ks. Gabriel Aronowski, kapelan leśników i myśliwych. Chętni mogli spróbować swoich sił w strzelaniu z wiatrówki. Wszyscy pokrzepili się daniami z grilla i smakowitą grochówką.

Klasyfikacja konkursowa przedstawia się następująco:

 1. Szkoła Podstawowa w Łąkorzu,
 2. Szkoła Podstawowa w Lipinkach,
 3. Szkoła Podstawowa w Szwarcenowie.

Zainteresowanie konkursem rośnie z roku na rok, a liczba uczestników jest imponująca. Tak prowadzona edukacja przyrodnicza z pewnością przyniesie efekt.

Henryk Kapusta

 • ________________________

 • Warto przeczytać

  • ©Łowiec Polski 2013
  • projekt - Unia Interactive

  Facebook

  Twitter