Lęgi pod wodą

Wiosenne opady i lokalne podtopienia w Anglii i Walii przyniosły ogromne straty dla populacji ptaków wodno-błotnych.

fot. Henryk Janowski

W zarządzanym przez Królewskie Towarzystwo Ochrony Ptaków (RSPB – Royal Society for the Protection of Birds) rezerwacie Ouse Washes w Norfolk podwyższony poziom wód przyniósł katastrofalne skutki. Około 37 proc. lęgów zostało zniszczonych. Szczególnie wysokie straty odnotowały krwawodzioby i rycyki.

Większa część rezerwatu Ouse Washes – jednego z 211 parków natury zarządzanych przez towarzystwo i będącego domem największej koncentracji ptaków wodno-błotnych w Anglii – znalazła się pod dwumetrową warstwą wody.

Zarządzający parkiem John Reeves powiedział: „Po latach osuszania gruntów i zabiegów melioracyjnych na całym terenie Wielkiej Brytanii Ouse Washes jest najcenniejszym środowiskiem tych ptaków, szczególnie że są one wypierane z innych parków. Parafrazując przysłowie, mieliśmy wszystkie jajka w jednym koszyku i straciliśmy je. To strasznie frustrujące, gdy obserwuje się stale podnoszący się poziom wody i kolejne zatopione gniazda, bez żadnej możliwości, by w jakikolwiek sposób to powstrzymać.”

Równie niepokojące raporty spłynęły z innych, szczególnie cennych rezerwatów ptaków, jak Minsmere na wybrzeżu Suffolk, gdzie zatopinoe zostały gniazda mewy śmieszki, czy Rainham Marshes w Esssex, gdzie szczególnie ucierpiały czajki. Nie wiadomo jeszcze jaki efekt przyniosła niekorzystna wiosenna aura na terenach, gdzie zbyt niski poziom wód gruntowych jest dla tych ptaków niekorzystny.

at / fot. Henryk Janowski, Berend Jan Stijf (pl.wikipedia.org)

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter