Liga nie chce poroża

Amerykański sąd będzie rozstrzygać o niezwykłych właściwościach leczniczych poroża jeleniowatych. Producent specyfiku leczniczego pozywa ligę baseballu.

"Liga nie chce poroża" fot. Henryk Janowski

W dość powszechnej opinii funkcjonuje mit o niezwykłych zdolnościach tkanek kształtujących poroże jeleniowatych. Rzeczywiście, poroże jest najszybciej rosnącą tkanką w królestwie zwierząt, która z roku na rok wykazuje ogromne zdolności do odtwarzania i regeneracji. Pokryte scypułem poroża są cenionym składnikiem wielu systemów tradycyjnej medycyny. Od lat prowadzi się badania nad możliwością wykorzystania ich w leczeniu najróżniejszych dolegliwości – od prostej regeneracji tkanek po nowatorskie metody leczenia nowotworów. Znajdują również szerokie zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Na całym świecie nie brakuje również produktów magicznych – od tzw. maści na szczury po lekarstwa na wszystko – które w ten czy w inny sposób opierają się na niezwykłych właściwościach występujących w poroży tkanek i substancji.

Do śmiesznego sporu wokół domniemanych właściwości tego rodzaju specyfików doszło niedawno w Stanach Zjednoczonych. Jeden z producentów wypuścił na rynek specyfik w formie sprayu, który potrafi „zwiększać masę mięśniową, zwiększać tempo pourazowej rekonwalescencji tkanek i zwiększać wydolność mięśni”. Tymczasem największa amerykańska liga baseballu MLB (Major League Baseball) wydała ostrzeżenie swoim zawodnikom, wzywające do zaprzestania stosowania tego preparatu, ze względu na „obecność potencjalnie szkodliwych substancji odżywczych”, które mogą powodować, pozytywny rezultat testów na obecność zakazanych substancji dopingowych. Według oświadczenia, w scypule jeleni naukowcy zidentyfikowali obecność wzmacniającej wydolność substancji IGF-1, zakazanej prawem antydopingowym.

Nietrudno się domyślać, że producent zapowiedział kroki prawne. Wobec propagowania nieprawdziwych i wprowadzających w błąd informacji, zamierza on dochodzić swych roszczeń od MLB przed sądem, domagając się odszkodowania w kwocie 50 milionów dolarów.

at / fot. Henryk Janowski

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter