Myśliwi głogowskim leśnikom

W minionym roku wiele nadleśnictw na ziemiach zachodnich i północnych świętowało jubileusze swego istnienia. 

Nie inaczej było w Głogowie, gdzie tamtejszemu nadleśnictwu „stuknęło” 70 lat. Z tej okazji nasz kolega myśliwy zaproponował kolegom leśnikom przygotowanie specjalnego obelisku upamiętniającego tę rocznicę.

Tadeusz Kowalski – bo o nim mowa – członek Komisji Kultury ORŁ PZŁ w Legnicy, członek Legnickiego Oddziału Klubu Kolekcjonera i Kultury PZŁ im. kpt. J.W. Kobylańskiego – przekonał do tego pomysłu nadleśniczego Adama Grzelczaka. Tym sposobem w miejscu zwanym „Leśną Doliną”, w przedostatni dzień minionego roku leśnicy wraz z myśliwymi z kół głogowskich, tuż po naradzie rocznej zamykającej 2016 rok w Nadleśnictwie Głogów, dokonali odsłonięcia obelisku upamiętniającego 70 lat pracy polskich leśników w lasach wokół tego historycznego grodu.

W uroczystości wzięli udział byli obecni pracownicy nadleśnictwa z nadleśniczym Adamem Grzelczakiem, łowczym okręgowym w Legnicy Ryszardem Brylińskim, prezesi miejscowych kół oraz kustosz sanktuarium św. Jakuba w Jakubowie ks. Stanisław Czerwiński.

Przecięcia, a właściwie przerąbania wstęgi z jedliny dokonali prezydent Głogowa Rafał Rokaszewicz, Iwona Adamczak reprezentująca wójta gminy Kotla, na terenie której położona jest „Leśna Dolina”, oraz pomysłodawca Tadeusz Kowalski.

Na obelisku umieszczono słowa papieża Jana Pawła II: „Istnieje niebezpieczeństwo, że to, co tak cieszy oczy i raduje ducha, może ulec zniszczeniu”, mające przestrzegać przed beztroskim podejściem do przyrody. Słowa te, będące mottem dla pracy głogowskich leśników, ustanowione oficjalnym zawołaniem nadleśnictwa przez poprzedniego jego szefa Jarosława Borysiewicza, brzmią szczególnie właśnie w tym terenie, tak ciężko doświadczonym przez miejscowy przemysł, w miejscu, gdzie po wielu latach ciężkiej pracy leśników udało się przywrócić wiele zniszczonych drzewostanów
i gdzie wypracowano skuteczne sposoby koegzystencji wielkiego przemysłu i przyrody.

Miejsce wybrano nieprzypadkowo. Leśna Dolina to uroczy zakątek lasu, gdzie już przed II wojną światową funkcjonowała leśniczówka rewirowa, w której zawsze kończono coroczną inspekcję Głogowskiego Lasu Miejskiego. Dziś również w tym miejscu podsumowuje się prace kolejnych pokoleń głogowskich leśników. Cieszy, że w podziękowaniu dla nich znalazł się też kawałek naszego, myśliwskiego wkładu.

(brj)

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter