Niemiecki Związek Łowiecki (DJV) ogłosił w lutym tego roku podczas targów myśliwskich w Dortmundzie, że w 2017 roku licencje myśliwych wykupiło nad Renem i Łabą aż 383 828 osób.
To absolutny rekord w historii niemieckiego łowiectwa, wynik lepszy o dwa tysiące niż w 2016 roku. Przedstawiciele DJV przypomnieli też, że od zjednoczenia Niemiec 27 lat temu przybyło w tym kraju ponad 72 tys. myśliwych, co oznacza wzrost o 23,3 proc., podczas gdy liczba ludności w Niemczech praktycznie się nie zmieniła.
Najwięcej myśliwych, w stosunku do ogólnej liczby mieszkańców, poluje w północnych landach Niemiec. W Meklemburgii-Pomorzu jeden myśliwy przypada na 124 mieszkańców, w Szlezwiku-Holsztynie – na 126, w Dolnej Saksonii – na 132, a w Saksonii-Anhalcie i Turyngii na187 mieszkańców.
Władze DJV zaznaczają równocześnie, że w szeregach niemieckich myśliwych widać coraz więcej kobiet, które w 2017 roku wykupiły już w sumie 7 proc. wszystkich licencji łowieckich. O rosnącym zainteresowaniu pań łowiectwem nad Łabą świadczy też fakt, że kobiety stanowią w ostatnich latach aż – uwaga! – 25 proc. stażystów i uczestników kursów przygotowawczych do egzaminów na myśliwego.
Niemiecki Związek Łowiecki ogłosił też w Dortmundzie wyniki badań, jakie DJV przeprowadził we współpracy z niezależnym instytutem badań rynku IfA Bremer und Partner na temat przyczyn, dla których młodzi mieszkańcy Niemiec decydują się zostać myśliwymi. Spośród siedemnastu tysięcy uczestników kursów przygotowawczych do egzaminów łowieckich wylosowano ponad dwa tysiące osób, które wypełniły specjalne ankiety. Wynika z nich, że główną motywacją w łowieckiej pasji jest dla młodych myśliwych możliwość kontaktu z naturą (77 proc. wskazań) i chęć działania na rzecz ochrony przyrody (54 proc. odpowiedzi). Radość z udziału w polowaniu jako istotny motyw wymieniło z kolei 50 proc. badanych, a 47 proc. – możliwość spożywania upolowanej przez siebie dziczyzny. Szkolenie psów myśliwskich jako ważną motywację do uzyskania licencji na polowanie podało 18 proc. badanych i tylko 6 proc. respondentów wskazało na zainteresowanie bronią jako motyw chęci bycia członkiem DJV.
Piotr Baraniecki / fot. K-H. Volkmar.