Nowy Jork przeciw kłusownikom

Amerykański stan Nowy Jork nie chce być już niechlubnym rekordzistą pod względem kłusownictwa na niedźwiedziach. Sytuację mają zmienić wysokie grzywny.

fot. Mckay Savage (commons.wikimedia.org)

W stanie Nowy Jork na niedźwiedzie można polować legalnie – wymagana jest licencja i obowiązuje limit odstrzału ograniczony do jednego osobnika w sezonie. Do niedawna Nowy Jork był jednak preferowanym celem dla kłusowników zainteresowanych zabiciem niedźwiedzia i sprzedażą zdobytych w ten sposób surowców na czarnym rynku. Proceder zwyczajnie się opłacał. Niedługo przestanie.

„Zaproponowane na początku 2012 roku przez senatora Marka Grisanti nowe prawo zezwala posiadaczom licencji na odstrzał zgodny z licencją i limitem – potem mogą z tuszą zrobić co im się rzewnie podoba” – powiedział Joe Erdman, dyrektor do spraw legislacji w biurze senatora. „Ale jeśli zostaniesz złapany z pęcherzykiem żółciowym lub żółcią, bez dokumentu wskazującego, że byłeś uprawniony do odstrzału niedźwiedzia, czeka cię grzywna w wysokości 5 tys. dolarów” – wyjaśnia dyrektor Erdman.

Tego rodzaju produkty pochodzące od niedźwiedzi znajdują licznych nabywców – szczególnie pęcherzyk żółciowy i żółć, które wykorzystywane są w tradycyjnej medycynie chińskiej oraz azjatyckiej kuchni. Chińczycy skupują je z całego świata, a u siebie w kraju prowadzą nawet hodowle czarnych niedźwiedzi. Specjaliści oceniają, że z jednego zwierzęcia na rynku można uzyskać łącznie około 1000 dolarów.

To była kluczowa motywacja dla kłusowników. Teraz, wraz z wprowadzeniem wysokiej grzywny ryzyko ma być niewspółmierne do zysków. „Po co ryzykować grzywnę 5 tys., skoro za 1 tys. można mieć całego niedźwiedzia legalnie?” – pyta Erdman, który jest zdania, że przeniesienie kar z myśliwych na handlarzy i pośredników skutkować będzie zwiększonym zainteresowaniem legalnymi polowaniami i zjawisko kłusownictwa zostanie w ten sposób zmarginalizowane.

at / fot. Mckay Savage (commons.wikimedia.org)

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter