Olbrzym z Bieszczad

Tegoroczne rykowisko wielu myśliwych zapamięta na całe życie. Do redakcji spływają informacje o potężnych bykach strzelonych w każdym regionie kraju. Wieńce o masie 11 kg nie są już rzadkością. Mimo to wia­domość nadesłana z Bieszczad brzmi zaskakująco.

olbrzyn-01

Od początku września słychać było pogłoski o potężnym byku strzelonym nieopodal Komańczy. Twierdzono, że wieniec po preparacji utrzymuje masę 15 kg i że pobije obecny rekord Polski pochodzący z Walił. Udało nam się dotrzeć do szczęśliwego zdobywcy trofeum. Okazało się, że tak naprawdę wieniec czternastaka o imponującej długości tyk (125 cm) tydzień po prepa­racji ma masę 13,6 kg, co po wstępnej wycenie plasuje go dopiero na 13.–14. miejscu w Polsce. Jednak chociaż poroże okazało się słabsze, niż głosiły plotki, to byk i tak okazuje się być rekordo­wym. W punkcie skupu masa tuszy bez łba wynosiła 273 kg! Według informa­cji uzyskanych przez naszą redakcję, to najprawdopodobniej największy byk strzelony w Polsce.

Wszystko zaczęło się w niedzielny poranek 4 września, kiedy Ryszard Zabiega z KŁ „Jarząbek” z Sanoka spo­tkał po raz pierwszy swego najlepszego byka. Pojechał do uroczyska „Bucz­nik”, mimo że koledzy mu to odra­dzali. Twierdzili, że poza rogaczami nie można tam spotkać innej zwierzyny płowej. Doświadczony myśliwy wie­dział jednak, że tuż przed rykowiskiem pojawiają się tam mocne byki. I nie mylił się. Już podczas pierwszego wyj­ścia nieopodal jedynego w tym miejscu kompleksu leśnego o powierzchni około 50 hektarów zauważył potęż­nego byka. Mimo znacznego dystansu dzielącego łowcę od jelenia – około 400 metrów – wiedział, że ma do czy­nienia z olbrzymim bykiem o imponu­jącym porożu.

Od tamtego dnia wyjeżdżał na polo­wanie jeszcze trzykrotnie. 7 września, będąc na wieczornym wyjściu, nieopo­dal lasu usłyszał potężny ryk jelenia. Powoli, krok za krokiem zbliżył się do żerującego na koniczynie byka. Tym razem już bez najmniejszego problemu rozpoznał wiek i gdy tylko zwierz ustawił się na blat, myśliwy pociągnął za spust. Upolowany przez Ryszarda Zabiegę byk jest najmocniejszym bykiem strzelonym w historii koła. Do tej pory myśliwi z „Jarząbka” zdo­byli trzy medalowe wieńce – jeden złoty i dwa brązowe.

Podobno kilka dni po strzeleniu władcy tego uroczyska pojawił się w okolicy byk o jeszcze większym wieńcu… Ale tak jak było poprzed­nio, tak i teraz nikt z kolegów z koła nie chce uwierzyć, że bytuje tam taki jeleń…

Wacław Matysek

olbrzyn-03 olbrzyn-04 olbrzyn-02

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter