Padlina na talerzu

Amerykańska Montana dołącza do stanów, w których dopuszczalna jest konsumpcja zabitej na drodze zwierzyny.

fot. Paweł ŚwiątkiewiczMieszkańcy tego stanu już wkrótce będą mogli legalnie spożywać mięso pochodzące z wypadków drogowych. Nowa ustawa, która weszła w życie w połowie lutego, zezwala, aby łosie, wapiti i antylopy, które zostały zabite podczas kolizji samochodowych, mogły zostać zabrane z drogi w celu ich spożycia.

Jednym z pomysłodawców tej ustawy jest reprezentant władz stanowych Steve Lavin, który jest także policjantem.

– Jak powszechnie wiadomo, na drogach jest wiele wypadków, podczas których giną zwierzęta. W związku z tym marnuje się sporo wartościowego mięsa – uważa Lavin.

Jak podaje Departament Transportu, w Montanie w 2011 roku odnotowano ponad 1,9 tys. zwierząt zabitych w kolizjach drogowych. Z dróg zebrano wówczas prawie 7 tys. tusz.

Zabieranie martwej zwierzyny z drogi od dawna praktykowane jest w innych stanach. Na przykład organizacje charytatywne z Alaski mogą zgodnie z prawem rejestrować takie sytuacje, ocalając tym samym wartościowe mięso łosi, które giną na drodze w wyniku kolizji z pojazdami. Pełnowartościowa dziczyzna trafia do dystrybucji wśród najbiedniejszych oraz wykorzystywana jest w zbiorowym żywieniu dla bezdomnych.

Zdaniem przedstawicieli departamentu zdrowia, tego rodzaju mięso nie traci na wartości i nie stanowi dla konsumentów żadnego zagrożenia.

Michał Ajdukiewicz / fot. Paweł Świątkiewicz

 • ________________________

 • Warto przeczytać

  • ©Łowiec Polski 2013
  • projekt - Unia Interactive

  Facebook

  Twitter

  Google Plus