Piknik w Rudce

Jeżeli ktoś nie wie jak powinny wyglądać wzorcowa wysiadka lub paśnik, powinien wybrać się do Rudki nieopodal Chełma. W trakcie pikniku z okazji 90 – lecia PZŁ otwarto tam „Park urządzeń łowieckich.

 Piknik-02

Od tej pory będzie można mówić: „O ile wzorzec metra znajduje się w Sèvres, to wzorzec ambony w Rudce”. Gościom imprezy zaprezentowano także nowopowstałą „Łowiecką ścieżkę edukacyjną”. Składa się ona z ośmiu ciekawie zaprojektowanych i solidnie wykonanych tablic informujących o naszym patronie – św. Hubercie oraz zwierzynie łownej. Z kolei Ścieżka strzelecka składa się z dziewięciu plansz o odznakach strzeleckich, zasadach bezpieczeństwa na strzelnicy i poszczególnym konkurencjom wieloboju myśliwskiego.

W trakcie pikniku wręczono wyróżnienia dla laureatów konkursu plastycznego dla dzieci i młodzieży. Tematem było łowiectwo w oczach dziecka. Goście zainteresowani kultura łowiecką z zaciekawieniem oglądali pocztówki z początku XX stulecia zgromadzone na ekspozycji „Łowiectwo na starej fotografii”, trofeiści na dłużej zatrzymali się przy wystawie myłkusów i złoto medalowych parostków rogaczy upolowanych w sezonie 2012/2013. Długo dyskutowano na temat tego, czy efektowniejszą zdobyczą jest kapitalny łowny szóstak czy bagienny rogacz o parostkach w kształcie korkociągu.

Szczególnym zainteresowaniem zgromadzonych cieszyły się pokazy psów ras myśliwskich oraz sztuki wabienia zwierzyny. Przygotowano także część artystyczną – wystąpiły dzieci z Młodzieżowego Domu Kultury w Chełmie. Swoje umiejętności zaprezentowali tancerze z grup „Foton”, „Ballo” i „Swing Dance”. Aktorów „Teatru Azumi” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Dorohusku zobaczyliśmy w spektaklu „Krótka historia”.

Każde z kół łowieckich przygotowało kilka dań z dziczyzny. Potrawy zgłoszono do konkursu, ale oprócz jurorów mogli ich spróbować także uczestnicy imprezy. Nikt nie opuścił pikniku głodny.

Organizatorami okręgowych obchodów jubileuszu były miejscowe koła łowieckie, Okręgowa Rada Łowiecka i Zarząd Okręgowy PZŁ w Chełmie.

Bartosz Marzec

Piknik-03

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter