Polowanie na Teneryfie

Przykład hiszpańskiej wyspy dowodzi że łowiec­two ma znacznie większe znaczenie, niż wszystkim pozornie się wydaje.

Często mamy okazję przyglądać się zestawieniom obrazującym wpływ łowiectwa i związanych z nim aktywności na lokalną gospo­darkę – na potrzeby reprezentowania interesów myśliwych na forum Parla­mentu Europejskiego zestawienia te zbierane są cyklicznie przez Federację Związków Łowieckich Unii Europejskiej FACE. Z zestawień tych jednoznacznie wynika, że łowiectwo nie może być roz­patrywane jedynie jako hobby i w wielu wypadkach stanowi ważny element gospodarki, zapewniający pracę licznej grupie obywateli oraz przekładający się na ogromną liczbę godzin poświęconych czynnej ochrony środowiska.

Ciekawie prezentują się tego rodzaju dane pochodzące z miejsc, które na pierwszy rzut oka wydają się być nieistotne dla ogólnego obrazu. Bo co można powiedzieć o łowiectwie na… Teneryfie?

Największa wyspa w należącym do Hiszpanii i położonym u atlantyc­kich wybrzeży Afryki archipelagu Wysp Kanaryjskich ma powierzchnię niewiele ponad 2000 kilometrów kwadratowych i zamieszkana jest przez prawie milion mieszkańców, z czego ponad połowa w najliczniej zaludnionym w Hiszpa­nii obszarze metropolitalnym stolicy archipelagu Santa Cruz de Tenerife. Niemal połowa obszaru wyspy podlega ochronie w formie parków narodowych i rezerwatów. Oficjalnie na wyspie mieszka zaledwie 5,5 tys. myśliwych.

Nie są to imponujące liczby, a Tene­ryfa nie słynie przecież z bogatych łowisk i nie należy do wiodących celów turystyki łowieckiej, dlatego nikt nie podejrzewał, że tamtejsze łowiectwo może generować jakieś znaczące kwoty. Tymczasem zakończone niedawno badania wpływu łowiectwa na gospo­darkę wyspy wskazują, że każdego roku tamtejsza aktywność łowiecka generuje 28–30 milionów euro.

– Wydatki związane z utrzyma­niem psów myśliwskich, koszty instalacji i urządzeń łowieckich, wyposażenie i obsługa pojazdów, wreszcie broń, amunicja i licencje… Wcale nie jest tego mało, kiedy się to policzy – stwierdza Antonio Porras, przewodniczący związku stowarzy­szeń łowieckich Teneryfy. – Łowiec­two ma po prostu znacznie większe znaczenie, niż wszystkim pozornie się wydaje… – dodaje.

Łukasz Kołakowski / fot. Shutterstock.

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter