Przemyśl promuje łowiectwo

Organizatorzy niezwykle udanej XIV Gali Myśliwskiej postawili na integrację środowiska myśli­wych z lokalną społecznością. Impreza odbyła się w Oleszycach, w okręgu przemyskim.

Zaproszenie skierowano do wszystkich, a wstęp na imprezę był wolny. Przybyło wiele rodzin z dziećmi, dla których przygotowano konkurs plastyczny z nagrodami.

– Powiat lubaczowski wyróżnia się w skali kraju pod względem aktywności myśliwych zaangażowanych w ochronę przyrody i edukację ekologiczną – mówi Tomasz Kulesza, łowczy okręgowy. – Stąd decyzja o takiej właśnie lokalizacji – dodaje.

Wielkie zainteresowanie publiczno­ści wzbudził pokaz psów myśliwskich. Można było posłuchać barwnych opowieści o wyżłach, posokowcach czy walecznych jamnikach. Chętni mogli sprawdzić swoje umiejętności na strze­leckim trenażerze. Podczas takiego wydarzenia nie mogło też zabraknąć prezentacji kultury łowieckiej. Swoje ekspozycje przygotowały miejscowe koła, zebrani oklaskiwali występ chóru myśliwskiego z Zamościa. Największe wrażenie wywarł jednak pokaz sokolni­ków. Wszystko odbywało się w przyja­znej rodzinnej atmosferze.

– Wiadoma to rzecz, że nic tak skutecznie nie promuje naszej pasji, jak kuchnia myśliwska – powiedział nam Zygmunt Jasiński, członek ZG PZŁ. – Dlatego świetnym pomysłem było zorganizowanie stoisk, na których nie­odpłatnie serwowano gościom imprezy potrawy z dziczyzny, m.in. wyśmienity gulasz z jelenia i aromatyczne wędliny.

Pomyślano również o strawie dla ducha. Uroczystość uświetniła huber­towska msza święta, koncelebrowana przez sześciu księży myśliwych pod przewodnictwem kapelana myśliwych okręgu przemyskiego ks. Andrzeja Pokrywy. W kościele stawiło się aż 20 pocztów sztandarowych. Dziękując za wybór Oleszyc na organizację tego myśliwskiego święta, proboszcz miej­scowej parafii ks. Józef Dudek przyznał, że świątynia nie pamięta, aby w jej murach zgromadziło się jednocześnie tak wiele sztandarów.

Józef Otulak

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter