Psy, dzieci, bakterie

Naukowcy wykazali, że rodzice dzielą więcej bakterii ze swoimi psami niż z własnymi dziećmi.

fot. K-H Volkmar

Radykalni miłośnicy psów twierdzą niekiedy, że więcej łączy ich z czworonożnymi domownikami niż z własnymi dziećmi. Niedawno naukowcy potwierdzili prawdziwość takiego stwierdzenia. Przeprowadzone na Uniwersytecie w Kolorado badania wykazały, że rodzice mają więcej wspólnych bakterii ze swoimi psami niż z własnymi dziećmi.

Profesor Rob Knight i jego doktorantka Se Jin Song pobrali próbki od 159 ludzi i 36 psów, sprawdzając, jakie bakterie występują w przewodach pokarmowych, na językach, czołach (względnie sierści) i dłoniach (bądź łapach) członków 60 rodzin. Wśród siedemnastu rodzin były dzieci w wieku od 6 miesięcy do 18 lat, a u kolejnych siedemnastu bezdzietnych rodzin potwierdzono obecność jednego lub więcej psów. W badaniach uwzględniono też osiem rodzin z dziećmi, gdzie w domu znajdowały się również psy oraz osiemnaście rodzin bez dzieci i zwierząt. Partnerzy mieli od 26 do 87 lat, a wszystkie dzieci były biologicznym potomstwem.

Naukowcy pobierali wymazy z języka, czoła i obu dłoni. U psów wymaz z czoła zastępowano próbką z sierści oraz badano florę bakteryjną ze wszystkich 4 łap. Od wszystkich pobierane były również próbki kału.

– Największym zaskoczeniem był dla nas m.in. fakt, że nasze badania wykazały tak silne powiązanie między właścicielami a ich zwierzętami – stwierdził profesor Knight, pracujący również dla uniwersyteckiego ośrodka badawczego BioFrontiers Instistute oraz Instytutu Medycyny Naukowej.

Okazało się, że mikrobiologiczne powiązania między rodzicami i psami były silniejsze niż między rodzicami i dziećmi – stwierdził profesor Knight.

Równie zaskakujący był fakt, że małżonkowie dzielili ze sobą więcej bakterii wówczas, gdy mieli czworonoga.

– Jeśli chcesz dzielić więcej bakterii ze swoim partnerem, kupcie sobie psa – stwierdza z przekąsem profesor Knight.

Jan Bocheński / fot. K-H Volkmar

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter