Radio Erewań

Pracownicy australij­skiego Parku Naro­dowego Booderee mają powód do radości – po ponadpółwiecznej przerwie na kontynen­cie urodzą się pierwsze dzikie niełazy plamiste.

W marcu bieżącego roku reintrodukowano tam 20 osobników tego rzadkiego gatunku torbaczy. Na początku lipca naukowcy potwierdzili, że w torbach lęgowych trzech samic dojrzewają młode. Prasa, portale i serwisy interne­towe na całym świecie podchwyciły tę informa­cję, jednomyślnie poda­jąc przy tym, że ostatni udokumentowany okaz w kontynentalnej Austra­lii upolowany został 31 stycznia 1963 roku.

Zainteresowało nas polowanie na niełazy. Żeby zapoznać się z tym gatunkiem, choćby pobieżnie, zajrzeliśmy do Wikipedii. Wszystko wskazuje na to, że postą­pili tak wszyscy autorzy informacji prasowych i publikacji interne­towych. Najwyraźniej wszystkim pasowała informacja o „ostatnim upolowanym osob­niku”, podawana bez źródeł i bez wyjaśnienia we wszystkich polsko­języcznych artykułach, do jakich udało się nam dotrzeć. Doskonale obra­zuje to intencje i warsz­tat autorów, tym bardziej że wystarczyło przełą­czyć się na angielsko­języczny odpowiednik strony, by przeczytać, że ostatniego osobnika kontynentalnej Australii znaleziono 31 stycznia 1963 roku przejechanego na drodze przebiegają­cej przez Park Nielsena w Sydney…

(AT)/ fot. Ways (commons.wikimedia.org) / Wiadomości

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter