Rekord z Białej

Wreszcie po wielu latach mamy wieniec pretendu­jący do nowego rekordu Polski. Zdobywcą kapitalnego trofeum jest młody myśliwy Paweł Niczyporuk z KŁ „Ogar” z Białej Podlaskiej.

rekord-z-bialej-00Poroże w formie regular­nego dwudziestaka miesiąc po prepa­racji utrzymuje masę 14,4 kg i według wstępnej wyceny przeprowadzonej przez przewodniczącego ZO PZŁ w Białej Podlaskiej Romana Laszuka uzyskało 248,56 pkt CIC. Niestety, na oficjalną wycenę przyjdzie nam jeszcze zaczekać do momentu weryfikacji pomiarów przez międzynarodowy zespół.

Jelenie na terenie bialskiego okręgu pojawiły się stosunkowo niedawno. Jesz­cze w latach 80. i 90. XX wieku wystę­powały tylko w lasach kilku łowisk. Dziś gatunek ten objął swym występowaniem cały okręg. Jest to jednak populacja wciąż nieustabilizowana, a w większości obwo­dów odstrzał realizowany jest w pierwszej klasie wieku. W kilku kołach udało się osiągnąć efekt postarzenia populacji i każdego sezonu zdobywa się tam medalowe trofea. Sześć lat temu w całym okręgu strzelono 11 byków, których wieńce kwalifikowały się tylko na brązowy medal. Rok temu było ich już ponad 40, z czego cztery zdobyły złoto.

Mocne byki w kole „Ogar” wciąż należą do rzadkości – jelenie spotyka się tu dopiero od 10 lat. Skąd przyszedł „rekord”, nikt nie wie. Prawdopodobnie byk przywędrował w poszukiwaniu łań. Wiemy na pewno, że Paweł Niczyporuk musi mieć szczególne względy u naszego patrona. Strzelony przez niego byk jest drugim w karierze łowieckiej i drugim medalowym.

Wacław Matysek

rekord-z-bialej-02 rekord-z-bialej-01 rekord-z-bialej-03 rekord-z-bialej-04 rekord-z-bialej-05

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter