Skrzydlaci podpalacze

Naukowcy potwierdzili prawdzi­wość zadziwiającej opowieści podawanej w przekazach rdzennych mieszkańców Australii, która opowiada o ptakach wznie­cających pożary stepu. 

fot. wikipedia.org

Okazuje się, że to, co uważano jedynie za legendy Aborygenów, w rzeczywistości opisuje nieznane wcześniej zachowania niektó­rych ptaków. Zdaniem ornitologów, wiele gatun­ków ptaków drapieżnych korzysta z naturalnych pożarów stepu, polując na swoje ofiary wokół stref stykają­cych się z ogniem. W takich miejscach łatwiej wypatrzeć zwierzęta, które ucie­kając przed ogniem rozluźniają swoją czujność. Okazuje się, że niektóre z dra­pieżników nauczyły się wykorzystywać tego rodzaju katastrofy naturalne.

Australijscy naukowcy twierdzą, że mają dowody na to, iż tamtej­sze kanie czarne i sokoły brunatne przełamały swój strach przed ogniem i nauczyły się przenosić rozżarzone gałęzie w inne rejony, wzniecając w ten sposób pożary stepu i korzystając z nich podczas polowania.

Dotychczas uważano, że ogień jest żywiołem opanowanym (przynajmniej częściowo) wyłącznie przez ludzi. Teraz okazało się, że za niekontrolowane rozprzestrzenianie się okresowych pożarów – za które winą obarczano najczęściej ludzką niefrasobliwość – odpowiadać mogą ptaki. Badacze twierdzą, że zgromadzili co najmniej kilkanaście sprawdzonych relacji na temat tego rodzaju zachowań, pochodzących od doświadczonych strażaków walczących z pożarami.

Niestety, wciąż poszukiwane są osta­teczne dowody, gdyż jak do tej pory nie udało się sfilmować tego rodzaju zacho­wań. Zdaniem ornitologów, w dobie popularności kamer i w czasach powszechnego dostępu do telefonów wyposażonych w możliwość rejestracji filmów jest to jedynie kwestią czasu.

Jan Bocheński / fot. wikipedia.org

 

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter