Strzelbą i piórkiem

Mirosław Pokora, wybitny grafik, „powrócił” do leśni­czówki Lipnik położonej w sercu Puszczy Piskiej. Polując tam, znajdował inspirację do niezapomnia­nych prac plastycznych, które przez lata publikowane były na łamach „Łowca Polskiego”.

Na ścianie stuletniej leśniczówki, odnowionej staraniem Nadleśnictwa Pisz, odsłonięto granitową tablicę z charakterystycznym i pełnym humoru rysunkiem Mirka. Poniżej scenki przedstawiającej gody miesz­kańców mazurskiej kniei znalazły się słowa: „Tu na Lipniku Mirosław Pokora czuł się najlepiej”. Obok dat urodzin i śmierci (1933–2006) znala­zła się także informacja, że ten artysta grafik, malarz, satyryk i ilustrator był także myśliwym.

Pomysłodawcą i wykonawcą tablicy jest przyjaciel Mirka i jego kolega po strzelbie Andrzej Arcimowicz. Wsparcia udzielili mu przedstawiciele administracji państwowej, Lasów Państwowych oraz ZO PZŁ w Suwał­kach. W uroczystości odsłonięcia tablicy wzięli udział: starosta powiatu piskiego Andrzej Nowicki, burmistrz Rucianego-Nidy Piotr Feliński, bur­mistrz Pisza Andrzej Szymborski, nadleśniczy Nadleśnictwa Pisz Robert Trąbka oraz myśliwi z KŁ „Kawka” z Suwałk. Gościem honorowym była pani Aleksandra Pokora, żona arty­sty. Pamiątkową tablicę odsłonięto przy dźwiękach rogów myśliwskich.

To już kolejna zre­alizowana inicjatywa Andrzeja Arcimowicza. W szczególny sposób upamiętnia on ludzi, których połączyły pasja łowiecka i miłość do Mazur. Cztery lata temu na Niedźwie­dzim Rogu odsłonięto pomnik Maxa Klin­gego. Był niemieckim leśnikiem i zapalonym myśliwym, który pod koniec wojny nie uciekł przed Armią Czerwoną, lecz pozostał na posterunku, bo czuł się odpowiedzialny za las i zwierzynę. W najbliższej przyszłości Andrzej Arci­mowicz zamierza w ten sposób zło­żyć hołd Janowi Suzinowi, znanemu spikerowi telewizyjnemu, Michałowi Issajewiczowi, uczestnikowi zamachu na Franza Kutscherę, i Bronisławowi Zielińskiemu, przyjacielowi i tłuma­czowi Ernesta Hemingwaya.

Bohdan Jasiewicz / fot. Zbigniew Korejwo.

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter