Święto fotografii

Dziś Światowy Dzień Fotografii. Z tej okazji warto przypomnieć, jak blisko związane są ze sobą polowanie i bezkrwawe łowy.

Podczas zdjęć plenerowych zdarzają się trudne do przewidzenia niespodzianki

Zdjęcia zawsze stanowiły ważny element „Łowca Polskiego”. Dokumentowały sceny z polowań, spotkania ze zwierzyną, trofea a później wszelkie uroczystości związkowe. Niedościgłymi mistrzami, którzy zaszczycili nasze pismo swoimi fotografiami, byli Włodzimierz Puchalski, twórca terminu „bezkrwawe łowy”, i Włodzimierz Korsak. Również dziś zachęcamy myśliwych, by do łowiska zabierali aparat, traktując go jako tak samo ważny element ekwipunku jak sztucer. Fotograficzny plon tych wypraw można co roku zobaczyć na cieszącej się coraz większym zainteresowaniem wystawie prac nadesłanych na organizowany przez nas Konkurs im. Włodzimierza Puchalskiego.

Andrzej Wierzbieniec

Foto: Cezary Korkosz, Adam Mańka, Łukasz Łukasik i arch „ŁP”

Śnieżna zima jest niezwykle fotogeniczna, ale dla fotografa trudna podczas realizacji zdjęć Włodzimierz Puchalski podczas pracy przy produkcji filmu przyrodniczego Oprócz operatora zdjęć przy produkcji filmowej zaangażowany jest sztab ludzi. Na zdjęciu przy kamerze Puchalski i dwóch asystentów Podczas zdjęć plenerowych zdarzają się trudne do przewidzenia niespodzianki Czatownia z trzciny wykonana przez Włodzimierza Puchalskiego postawiona w Morusach, obok domu fotografa nad Narwią Zdjęcia powstają podczas pływania po wodzie... ...i czatowni ustawionej na ziemi Żeby być niezauważonym czasami wystarczy położyć się wzdłuż linii brzegowej i przykryć siatką maskującą Zdjęcia z zamaskowanej ruchomej tratwy umożliwiają fotografowanie ptactwa wodnego z poziomu lustra wody Do budowy czatowni można wykorzystać wojskową siatkę z demobilu Wodery, statyw, maskowanie obiektywów i samochód terenowy, to tylko kilka elementów wyposażenia współczesnego fotografa przyrody Podstawową cechą, jaką powinien posiadać fotograf przyrody, to cierpliwość Czasami za czatownię mogą posłużyć gałęzie ułożone w kształt szałasu Droga do wcześniej postawionej kryjówki wcale nie musi być łatwa Na bagna najlepiej jest wchodzić, gdy zamarzną podczas mroźnej zimy Rozprostowanie kości po kilkugodzinnej zasiadce w ciasnej czatowni Fotografowanie w górach teleobiektywem? Oczywiście tak, tylko 20 kg sprzętu najpierw trzeba na górę wnieść... Powrót z porannego pleneru Fotograf przyrody wchodzi przeważnie tam, gdzie niewielu się to udaje W tej wodzie będzie trzeba postać kilka godzin Fotografia makro gadów i płazów wymaga wiedzy i dużego doświadczenia Powrót fotografów z biebrzańskiego bagna Cały wysiłek fotografa po to, żeby między innymi wygrywać konkursy. Na zdjęciu laureat Grand Prix 2012 roku konkursu fotograficznego Łowca Polskiego, Mateusz Matysiak przy zwycięskim zdjęciu przedstawiającym puszczyka uralskiego

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter