Wilcze siedlisko

Dyskusję i wezwania do walki z wilkami w Niemczech wywołała masakra, jakiej dokonał samotny wilk w zagrodzie owiec w miejscowości Bad Wildbad w regionie tzw. Schwarzwaldu.

Tylko w ciągu jednej kwietniowej nocy zagryzł tam 22 owce, a w ciągu półtora tygodnia w całej okolicy pozbawił życia 44 zwierzęta gospodarskie.

Jak poinformowało ministerstwo środowiska Badenii-Wirtembergii, jest to – według analizy genetycznej – pojedynczy osobnik płci męskiej, znany pod skrótem „GW 852m”, który dotarł w okolice Schwarzwaldu z północnych Niemiec w listopadzie ubiegłego roku, zabijając wtedy trzy owce.

– Teraz, gdy ten wilk nie opuścił regionu od prawie pół roku, musimy założyć, że się tutaj osiedlił – powiedział minister środowiska Franz Untersteller.

Dlatego rząd Badenii-Wirtembergii o cjalnie ogło-
sił region wokół Bad Wildbad pierwszym w tym landzie „siedliskiem wilków”. Wokół takiego „siedliska” ma powstać – w ślad za doświadczeniami z Turyngii, Dolnej Saksonii i Saksonii Anhalt – strefa o średnicy około 60 kilometrów, w której wypasane zwierzęta muszą być specjalnie chronione. Rząd związkowy będzie zwracał 90 procent kosztów budowy wysokich ogrodzeń elektrycznych, skonstruowanych tak, by wilki nie mogły ani ich przeskoczyć, ani się pod nimi podkopać.

Konsekwencją braku takich zabezpieczeń będzie odmowa otrzymania rekompensat za straty w inwentarzu poczynione przez wilki i inne dzikie zwierzęta.

(MG) / fot. Shutterstock.

 

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter