Wzrasta liczba wypadków

W Europie wzrasta liczba wypadków drogowych z udziałem dzikich zwierząt. Naukowcy szukają przyczyn tego zjawiska.

fot. Werner Nagel

Nowe światło na sprawę rzucają obserwacje hiszpańskich naukowców opublikowane w ubiegłym roku na łamach prestiżowego czasopisma European Journal od Wildlife Research. Naukowcy przeanalizowali okoliczności ponad 6 tys. wypadków drogowych na terenie Hiszpanii, poszukując powtarzających się schematów, które umożliwią zastosowanie działań redukujących zagrożenie ze strony dzikich zwierząt. Okazało się, że najpoważniejszym zagrożeniem są dziki odpowiadające za 63 proc. ogólnej liczby wypadków z udziałem dzikich zwierząt. Przyczyną pozostałych 37 proc. były jeleniowate, głównie sarny.

Zwiększona liczba wypadków w okresie od maja do czerwca związana jest z czasem pojawienia się młodych saren. Pojawienie się młodych wprowadza w populacji sporo zamieszania. W konsekwencji ubiegłoroczna młodzież zmuszona jest do usamodzielnienia i poszukiwania własnych rewirów. Potem do głosu dochodzi okres rui, sprzyjając wędrówkom zwierząt w poszukiwaniu partnera.

Od października do stycznia prym wiodą dziki. Ich aktywność wzrasta wraz ze wzrostem długości nocy – wszak dziki są zwierzętami aktywnymi głównie nocą – ale wzmacniana jest w tym czasie przez przypadający na ten czas okres polowań. Polujący na nie myśliwi zmuszają je do częstszych niż w innych porach roku migracji. Naukowcy podkreślają również, że liczba wypadków wzrasta w ostatnich dniach tygodnia, osiągając kulminację w niedzielę, kiedy to obserwowany jest wzmożony ruch na drogach w porach największego ryzyka – o brzasku i zmierzchu w wypadku saren i nocą względem dzików.

Te pozornie oczywiste obserwacje są dość ważne dla projektantów systemów sterowania ruchem i zdaniem naukowców, powinny posłużyć przy wdrażaniu systemów ostrzegania przed zagrożeniem ze strony dzikich zwierząt – od wyboru miejsc usytuowania znaków ostrzegawczych po bardziej nowoczesne wczesne ostrzeganie wykorzystujące cywilne pasma fal radiowych czy GPS.

Wyniki tych obserwacji powinny jednak trafić przede wszystkim do kierowców, dlatego autorzy badań postulują wprowadzenie podstawowych informacji na temat zagrożenia ze strony dzikich zwierząt związanego z biologią i ekologią poszczególnych gatunków do programu szkoleń dla kandydatów na kierowców we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

Łukasz Kołakowski / fot. W.Nagel

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter