Czekając na tabun

Wyspecjalizowana „gęsiara” wcale nie musi być droga. Wyraźnie zwiększa nasze szanse na łowiecki sukces, ale z pewnością niewiele pomoże, gdy myśliwemu brak strzeleckiego treningu.

Czym jest „gęsiara”? W potocz­nym rozumieniu tego słowa to broń śrutowa w słusznym kalibrze 12, z bardzo długimi lufami i silnymi czokami. Coraz częściej spo­tyka się egzemplarze z łożami syn­tetycznymi i w pełnym kamuflażu. Dlaczego? Orzech nie toleruje wody i wilgoci, a – jak wiadomo – strzelenie gęsi przy pięknej pogodzie graniczy właściwie z cudem.

Ponad wiek temu na gęsi polowano z broni w jeszcze większych kalibrach, głównie 8 i 10. Obecnie egzystuje jeszcze „dziesiątka”, ale takich strzelb wytwarza się bardzo mało. Nabój kalibru 10 jest skutecznie wypie­rany przez 12/89 Super Magnum, pożyteczny zwłaszcza w dobie śrutu stalowego. Uważa się powszechnie, że najlepsze są naboje kalibru 12/76 Magnum czy 12/89 Super Magnum, bo naważka śrutu jest daleko więk­sza niż przy standardowym 12/70. Mamy do dyspozycji ładunek o masie dochodzącej do 66 gramów, podczas gdy klasyczny 12/70 zadowala się 36 gramami. Wydawałoby się, że 12/89 zapewnia dwukrotnie większą sku­ teczność od 12/70, ale to daleko idące uproszczenie.

Test na ciętość

To jasne, że większa liczba śrucin w naboju dużego kalibru umożliwia zwiększenie liczby trafień. Przewaga kalibru 12/70 nad „szesnastką” wynosi około 15 proc., a nad kalibrem 20/70 już około 35 proc. Ma to znaczenie zwłaszcza podczas strzałów oddawa­nych na dystansach 30–40 metrów, typowych podczas polowań na gęsi. Skuteczna odległość strzału nabojem 12/70 jest większa niż „szesnastki” o około 4 metry. Przewaga „dwunastki” nad „dwudziestką” jest jeszcze bardziej znacząca i wynosi około 8 metrów. Nie dotyczy to jednak kalibru 20/76 Magnum, w którym ładunek śrutu jest porównywalny do 12/70. […]

Cały tekst w listopadowym numerze „Łowca Polskiego”

Marek Czerwiński / fot. Kristofer Hansson, archiwum producenta

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter