Kraina szaraka

Mamy w kraju takie koło łowieckie, w którym myśliwi nie tylko polują na szaraki, ale także jako jedyni co roku je odławiają.

kraina-szaraka-00-p

Czasy obfitych zajęczych pokotów przeszły do historii. Winę zrzucamy na rolnictwo i drapieżniki. Jednak, aby przekonać się, jak dbać o zwierzynę drobną, wcale nie trzeba dzisiaj jechać do Austrii czy na Węgry. Mamy w kraju takie koło łowieckie, gdzie myśliwi nie tylko polują na szaraki, ale także jako jedyni co roku je odławiają.

Naganka ruszyła o świcie. Tego listopadowego dnia aura przy­pominała wczesną jesień. Było słonecznie i – co szczególnie istotne – bezwietrznie. Wiatr bowiem albo zrzuca zawieszoną na gwoździach siatkę, albo nią porusza, tym samym ostrzegając wypłoszone z kotlin szaraki. Dla okolic wioski Łęki w powiecie oświęcimskim, gdzie odbywają się odłowy, charak­terystyczne są odgrodzone miedzami długie i wąskie pola, na których rosną teraz ozima pszenica, rzepak i dająca jeszcze schronienie zwierzynie drobnej, pozostawiona na ziarno, kukurydza. Z racji wysokiej temperatury pędzono tylko oranki i ugory ogrodzone siatkami z trzech stron.

Do godziny 16 udało się prze­prowadzić siedem pędzeń, podczas których pochwycono w sieci 71 zajęcy! W niedzielę kontynuowano akcję, ale po złapaniu dziesięciu sztuk odłowy przerwano – nie było bowiem zapotrze­bowania na większą liczbę szaraków. Fundusze uzyskane z ich sprzedaży stanowią każdego roku najważniejszą pozycję w budżecie Koła Łowieckiego „Orzeł” z Osieka.

Droga do sukcesu

Jeszcze niedawno sytuacja szaraka w Polsce przedstawiała się zna­komicie. W rekordowym sezonie 1975/1976 odłowiliśmy w sumie ponad 80 tys. zajęcy. Praktycz­nie wszystkie zostały wywiezione do Włoch i Francji.

Od tamtego czasu na populację sza­raków spadły liczne plagi: mechanizacja rolnictwa, chemizacja, zmiana struktury upraw i wzrost presji drapieżników. Dzisiaj w większości kół nie tylko się już zajęcy nie odławia, ale wstrzy­mano nawet ich symboliczny odstrzał. W minionych latach dzięki staraniom myśliwych w części kół populacja zaczęła się odbudowywać. W niektórych łowiskach pozwala na ponowne gospo­darowanie łowieckie i stąd zwiększony nieco odstrzał, wynoszący w ostatnim sezonie 15,2 tys. sztuk.

Przykładem takiego koła, które doskonale wie, jak zadbać o zająca, jest między innymi „Orzeł” z Osieka. […]

lowiec-12-2016-web3

lowiec_baner_09_2016_2 lowiec_baner_09_2016_3

Bartosz Marzec / fot. BIOSphoto, Alamy, iStock, archiwum KŁ „Orzeł”

kraina-szaraka-07 kraina-szaraka-08 kraina-szaraka-01 kraina-szaraka-02 kraina-szaraka-03 kraina-szaraka-04 kraina-szaraka-05 kraina-szaraka-06

 • ________________________

 • Warto przeczytać

  • ©Łowiec Polski 2013
  • projekt - Unia Interactive

  Facebook

  Twitter

  Google Plus