Myśliwskie hamburgery

Gdy zapytacie, jaki jest narodowy sport Polaków, odpowiem bez wahania: grillowanie. Na rusztach, bo tego słowa używaliśmy przez wieki, piekliśmy mięsiwa – w tym dziczyznę. 

Te smakowite potrawy nasi przodkowie spożywali przez cały rok.

Obecnie rynek urządzeń do grillowania jest bardzo różnorodny. Mamy do wyboru grille węglowe, elektryczne i gazowe, o mniej lub bardziej skomplikowanej budowie, czę­sto z funkcją wędzenia, w bardzo różnej cenie. Wielu z nas w swoich ogrodach ma wymurowane grille stacjonarne. Tylko czy na pewno wiemy wszystko o tym sposobie kucharzenia?

Grillowanie w mojej opinii to rodzaj widowiska, a osoba stojąca przy grillu jest kimś w rodzaju mistrza ceremonii. Jego celem jest podanie potraw smakowitych, apetycznie wyglądających i, co bardzo ważne, zdrowych.

Dziś wiemy dużo o zagrożeniach, które towarzyszą pieczeniu nad otwartym ogniem. Czego trzeba uni­kać? Zagrożenie dla naszego zdro­wia stanowią przede wszystkim nieekologiczne podpałki. Widziałem – i to nieraz! – jak polewano pod­pałkami w płynie drewno lub węgiel drzewny i od razu kładziono na ruszt mięso. Takie postępowanie jest przestępstwem!

Pośpiech przy grillowaniu jest zde­cydowanie niewskazany i z pewnością odbije się na jakości potraw. […]

Cały tekst w czerwcowym wydaniu „Łowca Polskiego”

 

Grzegorz Russak / fot. StockFood.

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter