Niech żyją!

Ponieważ szlachectwo zobowiązuje, myśliwemu po prostu nie przystoi polować bez psa. Przekonuje o tym w felietonie Paweł Biliński.

Aport strzelonych kaczek coraz częściej rozwiązujemy na trzy sposoby: „na bogato”, „po studencku” i „na bohatera”, a nie przy pomocy wiernego towarzysza. Wydaje się, że wielu z nas zamiast z psami polować, na psy schodzi.

Ptaki nie robią szkód. No, może tylko dzikie gęsi, ale są to tak małe szkody, że rocznie w Holan­dii, gdzie nie wolno na nie polować, gazuje się ich pół miliona. I spala. Drobiazg. Skoro ptaki tych szkód nie robią – dajmy spokój tym holender­skim, tu o polskie ptaki chodzi, czyli te, które unikną holenderskiej ekster­minacji i przylecą na spokojne wody Odry i Wisły – nie ma żadnego racjo­nalnego powodu, by do nich strzelać. I to ołowiem!

Dzikie ptaki mają wielką liczbę naturalnych wrogów – piszą na swoich stronach ich obrońcy: lisy, kuny, jenoty, dziki, szopy i norki amerykańskie, dra­pieżniki latające, a nawet szczupaki i sumy. Cała ta wygłodzona czereda zjada jaja i pisklęta, niszczy gniazda, ściga po drzewach i szuwarach – zwy­czajnie się nimi żywi. Do tego ptaki gnębią susze i powodzie, zimy w środku maja i szklane ściany, o które się roz­bijają w locie. Więc niech już myśliwi zostawią je w spokoju – nie mają prze­cież żadnego argumentu, by na nie polować.

A jeśli to nie szkody łowieckie, nie misja regulacji wielkości populacji, nie zyski ekonomiczne, nawet nie trady­cja powodują, że strzelamy do pta­ków? Może zwyczajnie dziki drób jest… smaczny? I do tego zdrowy – bez anty­biotyków, hormonów i innej ekologicz­nej chemii.

– Ale jak to tak zjadać biedne kaczuszki? – zaprotestują weganie. – To iście szatański pomysł!

Faktycznie, Fagot z Behemotem w domu Gribojedowa nie jedli sałaty, ale filety z jarząbka. Niech jednak zie­loni nie tracą nadziei – coraz mniej myśliwych poluje dziś na pióro, a nie­spodziewanym sprzymierzeńcem obroń­ców jest… pies. […]

Paweł Biliński

Cały tekst w październikowym numerze „Łowca Polskiego”

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter