Październik z „Łowcem”

W najnowszym numerze naszego miesięcznika znajdziecie pożegnalny felieton Grzegorza Russaka

Nasz autor w niezwykle smakowity sposób opisał gicz z jelenia podaną po oficersku, w sosach kardynalskim lub wiśniowym. Tytuł felietonu – „Sztuka na talerzu” – mógłby z powodzeniem stanowić motto całej twórczości zmarłego niedawno popularyzatora polskiej kuchni (w tym oczywiście kuchni myśliwskiej).

Rozpoczął się właśnie sezon polowań zbiorowych i należy się spodziewać, że nasi „zieloni bracia” będą usiłowali nam w nich przeszkodzić. Jak się w takich sytuacjach zachować i dlaczego koniecznie trzeba zawiadomić policję? Przeczytajcie artykuł „Zbiorowe blokady”.

Mija 70 lat odkąd w szeregi PZŁ wstąpił Adam Smelczyński – srebrny medalista olimpijski w konkurencji trap i brązowy medalista mistrzostw świata. W uznaniu zasług dla polskiego łowiectwa został odznaczony Złomem. Z tej okazji Mistrz opowiedział nam o broni, z jaką odnosił największe sukcesy sportowe i łowieckie.

O nasilających się atakach na łowiectwo pisze w tekście „Święta wojna” Andrzej Chojnowski. Trzeba się z nim zgodzić, że jeśli nie zaczniemy profesjonalnie promować dziczyzny – jako najzdrowszego mięsa, strzelectwa i naszego udziału w ochronie przyrody, to rozwścieczona wegańska młodzież doprowadzi do zakazu polowania.

Nie ma nabojów złych ani jedynie słusznych – twierdzi Marek Czerwiński. – Są jednak takie, które najbardziej pasują do naszych łowisk. Ekspert „Łowca Polskiego” proponuje subiektywny wybór siedmiu, z którymi polował najczęściej i najefektywniej.

Do tematu termowizji powraca Aleksander Taras. Najnowsze modele czołowych celowników tego typu są dziś o połowę tańsze, a przy tym ich parametry techniczne i możliwości rosną. Zmienia się również ich wygląd, coraz bardziej dostosowując się do oczekiwań myśliwych i łowieckiej estetyki.

Obrazy dawnych łowów przywołuje Piotr Załęski. W artykule „U kniazia Polesia” kreśli portret Adama Remigiusza Grocholskiego, arystokraty, ziemianina, malarza i duchowego przywódcy kresowych myśliwych.

Zapraszamy do lektury!

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter