Powrót króla

Wyśmienite tatary, soczyste befsztyki i aromatyczne pieczenie z łosiny zachwycą najbardziej wymagającego smakosza.

Niewiele potraw kuchni myśliwskiej może się równać z daniami przyrządzanymi z łosia. Wyśmienite tatary, soczyste befsztyki i aromatyczne pieczenie zachwycą najbardziej wymagającego smakosza. Nic dziwnego, że łosina królowała przecież na monarszych stołach!

Jak wielu myśliwych przez długie lata czekałem na chwilę, gdy łoś ponowne znajdzie się w kalen­darzu polowań. Po wojnie w polskich lasach łosi nie było. To dzięki nam, myśliwym, znów się pojawiły, o czym trzeba wielu osobom przypominać. Na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku leśnicy postanowili zredukować populację, czym doprowadzili niemal do eliminacji gatunku. Na szczęście w porę wprowadzono moratorium.

Obecny minister Jan Szyszko – świa­tły, odważny i konsekwentny w postę­powaniu profesor – podjął właściwą decyzję i zakończył czas ochrony. Zrobił tak mimo bardzo wielkiej wrzawy „zie­lonych oponentów”. Dzięki tej decyzji możemy mieć nadzieję, że na naszych stołach zagości wspaniała łosina, którą do tej pory delektowali się Skandy­nawowie i nasi wschodni sąsiedzi. Możemy wreszcie kultywować swoje dziedzictwo kulinarne!

Przepisy na dania z łosia podano już w pierwszej polskiej książce kuchar­skiej. W zamierzchłych czasach mięso to ceniono bardziej niż jeleninę. Rosoły z łosia i sztuki mięsa oraz chrapy poda­wane na różne sposoby stanowiły ozdobę stołów od wczesnego średnio­wiecza. Pieczeń z szynki i schabu była zawsze daniem na królewski stół.

Mięso łosia, jak każda dziczyzna, musi dojrzeć w temperaturze około 2°C. Czas dojrzewania to co najmniej 10 dni. Tylko wtedy mięso będzie sma­kowite. […]

Grzegorz Russak / fot. StockFood

Cały tekst w październikowym numerze „Łowca Polskiego”

 • ________________________

 • Warto przeczytać

  • ©Łowiec Polski 2013
  • projekt - Unia Interactive

  Facebook

  Twitter

  Google Plus