Selekcja na medal

W minionym sezonie strzelono o jedną trzecią złotomedalowych jeleni więcej niż rok temu, a odstrzał medalowych byków na przestrzeni ostatnich trzech lat wzrósł o 150 proc.!

Selekcja na medal-00-p

Trzy lata temu Naczelna Rada Łowiecka uchwaliła okresowe zasady selekcji, które miały za zadanie przyspieszyć efekt postarzenia populacji jeleni w Polsce. Analizując dane zebrane z okręgów, widać, że obecne zasady przynoszą już oczekiwany efekt. Z roku na rok strzelamy coraz więcej jeleni w III klasie, a co za tym idzie coraz więcej wieńców kwalifikuje się do strefy medalowej.

W minionym sezonie myśliwi w obwodach dzierżawionych przez koła łowieckie strzelili 752 byki medalowe – czyli ponad 5 proc. ogólnej liczby, podczas gdy trzy lata temu strzelono ich zaledwie 2,5 proc. Wśród medalowych trofeów aż 31 zakwalifikowało się na medal złoty, 209 na srebrny, a 512 na brązowy. Porównując dane, widać, że odstrzał najmocniejszych byków wzrósł o 150 proc.! Z danych wynika również, że z roku na rok strzelane są coraz mocniejsze byki. W kilku okręgach pojawiły się nawet informacje, że myśliwi, którzy szukają zrzutów, znajdują rekordowe okazy, więc nadchodzący sezon może przynieść poważne zmiany w pierwszej dziesiątce najlepszych wieńców jeleni w Polsce. Świadczą również o tym, trofea byków strzelonych w zeszłym roku. Dziesięć z nich zostało wycenionych na ponad 215 punktów CIC, a najmocniejszy uzyskał wstępną punktację wynoszącą aż 234,26 punktów CIC, co klasyfikuje go obecnie na dwunastym miejscu w Polskim Katalogu Trofeów.

Najwięcej najmocniejszych byków strzelono w okręgu olsztyńskim (173 sztuki), drugie miejsce zajął okręg szczeciński (91 sztuk), a na trzecim uplasował się okręg pilski (72 sztuki). W okręgu olsztyńskim w zeszłym roku zdobyto aż 9 złotomedalowych wieńców, choć to już nas nie dziwi, bo Olsztyn zawsze jest na pierwszym miejscu w tej klasyfikacji. Dużym jednak zaskoczeniem jest aż 6 złotomedalowych wieńców z okręgu szczecińskiego – w tym wypadku jest to efekt wielu lat pracy i prawidłowej selekcji.

Program postarzenia populacji jeleni realizowany jest w okręgu szczecińskim od pięciu lat. Pozyskanie byków w I klasie wieku wynosi tam zaledwie 7 proc.. W wielu kołach myśliwemu, który strzeli byka poniżej piątego roku życia, nie podaje się ręki z gratulacjami, no, chyba że był to myłkus.

– Od sezonu 2008/2009 zaczęliśmy ograniczać odstrzał byków. Jako pierwsze zgodziły się na nasz pomysł dwa nadleśnictwa: Łobez i Dobrzany – mówi Wiesław Dobrzeniecki, łowczy okręgowy ze Szczecina. – Rok później udało nam się porozumieć już ze wszystkimi piętnastoma nadleśnictwami. Ponadto, w sezonie 2010/2011 podpisaliśmy siedmioletnie porozumienie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Szczecinie. Wyniki naszych działań widać jak na dłoni. Przez ten okres udało nam się postarzyć populację byków, a średnia masa wieńców wzrosła z 3,09 do 4,92 kg. Ponadto, z roku na rok strzelamy coraz więcej byków w III klasie wieku. Na początku zmian odstrzał byków powyżej 11. Roku życia wynosił zaledwie 3 proc., teraz to 13 proc. – stwierdza Dobrzeniecki. – Dzięki postarzeniu populacji wzrósł oczywiście również odsetek byków o medalowych trofeach. Dwa lata temu było ich zaledwie 12, a w minionym roku liczba ta wzrosła do 91 osobników, w tym 6 złotomedalowych – dodaje.

Jeszcze kilka lat temu jako wzór do naśladowania można było pokazywać tylko okręgi bielski i olsztyński. Dzisiaj dołączyły do nich kolejne okręgi. Z zebranych danych jednoznacznie wynika, że od momentu wprowadzenia obecnych zasad selekcji udało się znacząco postarzyć populację jeleni. Przez ostatnie 3 lata liczba byków strzelonych w III klasie wieku zwiększyła się z 967 do 1217 osobników. Gołym okiem widać, że jest lepiej, ale wszyscy praktycy mówią, że prawdziwe efekty zobaczymy za kilka lat.

Wacław Matysek / fot. Shuttersock, arch ŁP

Selekcja na medal-05 Selekcja na medal-06 Selekcja na medal-07 Selekcja na medal-08 Selekcja na medal-09 Selekcja na medal-10 Selekcja na medal-01 Selekcja na medal-02 Selekcja na medal-03 Selekcja na medal-04

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter