W dwóch ruchach

Dwutakty zwielokrotniają nasze szanse na łowiecki sukces, ale na ich kupno mogą sobie pozwolić tylko myśliwi z głębokimi kieszeniami.

Zwykły sztucer powtarzalny z zamkiem czterotaktowym jest prosty w budowie, nieza­wodny i precyzyjny. Niestety, sprawdza się głównie podczas polowań indywi­dualnych. Szybkie przeładowanie takiej broni nie jest łatwe. Część łowców szuka broni kulowej przeznaczonej także na pędzenia. Wyjściem może się okazać repetier o skróconym czasie przełado­wania, z zamkiem dwutaktowym.

Dwa takty zamiast czterech. Pierwszy w początkowej fazie zapewnia odry­glowanie, następnie usunięcie łuski z komory nabojowej. Drugi zabezpiecza dosłanie kolejnego naboju do komory nabojowej i zaryglowanie. Teoretycznie powinno być dwa razy szybciej; w prak­tyce bywa różnie. Stare konstrukcje tego typu w rodzaju karabinów Mannlichera z lat 1890 i 1895 działały sprawnie, głównie w warunkach laboratoryjnych czy na placach ćwiczeń. I wojna świa­towa, prowadzona przede wszystkim w okopach, szybko zweryfikowała przy­datność tej broni. Skomplikowane zamki przestawały pracować w warunkach sil­nego mrozu, zapiaszczenia czy zapylenia, a wściekli żołnierze próbowali otwierać je przy użyciu wojskowego buta. Nie­rzadko prowadziło to do urwania rączki zamka i broń stawała się bezużyteczna.

Bardziej udane okazały się szybko­strzelne sztucery systemu „lever action” z zamkiem dźwigniowym, które do dziś mają swoich zwolenników, zwłasz­cza w obu Amerykach. Broń z dolną dźwignią wahliwą w Europie jest mniej popularna, choć nigdzie nie brakuje miłośników westernów.

Warto wspomnieć o broni kulowej z zamkiem blokowo-ślizgowym, prze­ładowywanej za pomocą ruchomego czółenka ( „slide action” lub „pump action”). Pierwszy model pojawił się w latach 80. XIX wieku. Colt Lightning (błyskawica) charakteryzował się wysoką szybkostrzelnością. […]

Marek Czerwiński / fot. materiały prasowe pochodzą od producentów broni Browning i Merkel.

Cały tekst w październikowym numerze „Łowca Polskiego”

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter