Żubrza histeria

W Puszczy Białowieskiej chcą strzelić w tym roku 40 żubrów. Dla dobra populacji i w zgodzie z prawem.

 fot. Shutterstock

Polska to żubrzy potentat. Żyje tu prawie jedna trzecia wolnej światowej populacji. Największe skupisko tych zwierząt to Puszcza Białowieska. Tamtejsze wolnościowe stado liczy około 570 osobników. Żubr objęty jest najsurowszymi rygorami ochronnymi. Jednak już od lat 80. Ubiegłego wieku co roku w Puszczy Białowieskiej w majestacie prawa strzela się od kilku do około 40 osobników.

Podstawowa przyczyna to przegęszczenie, ale także potrzeba selekcji. W Białowieży niedźwiedzi nie ma, a miejscowe wilki z takim zadaniem sobie nie poradzą. Oczekiwanie na naturalną śmierć zwierząt przyniosłoby złe skutki. Żubry z wolnego stada bytują również na terenach zagospodarowanych przez człowieka. Pod lufę szły więc wyłącznie żubry bardzo stare, wyniszczone, objęte chorobami inwazyjnymi lub zakaźnymi, a także tzw. sztuki uciążliwe, niebezpieczne dla okolicznej ludności. Szkody stadu to nie przynosiło, bo białowieskie żubrze krowy dają w sezonie około 70 cieląt.

Są na to twarde dowody. W ciągu minionych pięciu lat liczba żubrów żyjących wolno w polskiej części Puszczy Białowieskiej wzrosła o prawie 100 sztuk. Przez lata selekcyjna eliminacja w Białowieży nie budziła sensacji. Nie wiedzieć czemu histeria wybuchła dopiero w tym sezonie. Alarm wywołały organizacje ochrony przyrody, głównie WWF. Natychmiast podchwyciły temat media. W publikatorach temat przedstawiono z żenującym przesłaniem: Oto myśliwi z PZŁ, korzystając ze swoich układów i znajomości, wymusili zgodę na zabicie 40 chronionych żubrów!

Cały tekst w marcowym numerze „Łowca Polskiego”

Marek Ledwosiński / fot. Shutterstock

 

  • ________________________

  • Warto przeczytać

    • ©Łowiec Polski 2013
    • projekt - Unia Interactive

    Facebook

    Twitter