fot. Kazimierz Kroskowski

Wojski zagrał w Człuchowie

0
1022

Nigdzie w Europie nie organizuje się tylu konkursów sygnalistki myśliwskiej, co w Polsce. Konkurs „O róg Wojskiego” jest jednak wyjątkowy.

Konkurs „O róg Wojskiego” jest jednak wyjątkowy. Rzadko która impreza tak skutecznie promuje naszą pasję – łowiectwo.

– Poziom konkursu staje się coraz wyższy – ocenia z satysfakcją Maciej Strawa, współtwórca imprezy, która doczekała się już XIX edycji. – Mam na myśli zarówno występy mużyków, jak i samą organizację. O randze „Rogu Wojskiego” niech świadczy fakt, że wśród uczestników nie zabrakło nikogo z krajowej czołówki.

Triumfował Zespół Sygnalistów Myśliwskich Hagard Uniwersytetu Rolniczego z Krakowa, zdobywcą Muzy Wojskiego został Chor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego z Bukowiny, a w krajowym Przeglądzie Sygnałów, Wiersza i Piosenki Myśliwskiej zwyciężył Mikołaj Holc ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Przyjaciół Ziemi w Człuchowie.

Sala, w której odbywały się przesłuchania, zapełniała się do ostatniego miejsca. Zmagania uczestników konkursu obserwowało blisko 300 osób, a koncert finałowy, który odbył się w Człuchowie w Parku Luizy, nieopodal zamku krzyżackiego, obejrzało 1,5 tys. widzów, w znacznej części niezwiązanych z łowiectwem. Wielką atrakcją okazała się również bardzo efektowna musztra paradna zespołów sygnalistów myśliwskich, a biesiada kończąca imprezę przyciągnęła prawie pół tysiąca osób. Dzięki kołom łowieckim powiatu człuchowskiego stoły uginały się pod ciężarem pieczonych dzików i myśliwskich wędlin – każdy mógł nieodpłatnie spróbować tych rarytasów.

– W moim przekonaniu, największym sukcesem konkursu pozostaje popularyzacja sygnalistki myśliwskiej – powiedział Zbigniew Śmiechowski, prezes Koła Łowieckiego „Darzbór” z Człuchowa, które współorganizowało konkurs.

– Wśród myśliwych z mojego koła nie było dotąd nikogo, kto potrafił grać na rogu. Po tegorocznej imprezie dwóch stażystów rozpoczęło naukę i jestem przekonany, że już wkrótce zapewnią polowaniom zbiorowym stosowną oprawę.

Jan Siewier / fot. Kazimierz Kroskowski

Reklama