fot. Shutterstock

Sezon na pardwy

0
767

Dane szacunkowe na temat liczebności szkockich kuraków w przededniu rozpoczęcia sezonu myśliwskiego wskazują, że ich liczebność jest korzystna i zapowiada udany sezon łowiecki.

Właściciele i zarządcy terenów łowieckich w Szkocji potwierdzają bardzo korzystną tegoroczną wiosenną aurę, suche i ciepłe lato, co pozwoliło szkockim pardwom zanotować wysoki poziom sukcesu lęgowego.
Mimo dobrych wiadomości przypadający na 12 sierpnia początek sezonu polowań na pardwy szkockie odbywał się w tym roku w cieniu zmasowanego ataku przeciwników łowiectwa. Zarzucają oni myśliwym zmowę, polegającą na przyzwoleniu całego środowiska na intensywny i całkowicie nielegalny odstrzał ptaków drapieżnych, głównie gatunków chronionych.

Dla większości ptaków drapieżnych pardwy szkockie stanowią istotny element ich diety, dlatego zarzuty nielegalnego odstrzału kierowane są przede wszystkim pod adresem myśliwych, jako najbardziej podejrzanych przy tego rodzaju konflikcie interesów.
Przedstawiciele szkockich organizacji łowieckich odpierają zarzuty, twierdząc, że są one całkowicie nieuprawnione i godzą w prężną część gospodarki – szacuje się, że sporty strzeleckie (w tym łowiectwo) tworzą w Szkocji rynek wart 32 miliony funtów. Kryminaliści łamiący prawo nie mogą rzutować na opinię o całym środowisku myśliwych.
W konflikt zaangażował się osobiście szkocki minister środowiska Paul Wheelhouse, który zapowiedział uruchomienie rządowych programów edukacyjnych, mających na celu poprawę umiejętności rozpoznawania ptaków drapieżnych, i lokalne akcje informacyjno-edukacyjne.

Paweł Tarski / fot. Shutterstock

 

Reklama