Alpejska elegancja

0
1456

Naturalne wełniane tkaniny znakomicie nadające się do ochrony przed deszczem, chłodem i wiatrem, od wieków wykorzystywane są przez ludzi w różnych częściach świata. 

Do najbardziej zaawansowanych tkanin tego typu należy loden, który od wielu stuleci wytwarzany jest przez mieszkańców Alp i który stał się elementem tożsamości narodowej Austriaków. Niemiecko-austriackie korzenie potwierdza nazwa tkaniny – słowo „loden” pochodzi od staroniemieckiego „loda”, oznaczającego początkowo „kępkę włosów”, a z czasem „grubą wełnianą tkaninę”. Najstarsze zapisy, pochodzące z 1060 roku, potwierdzają, że kościelni i świeccy feudałowie akceptowali loden jako dopuszczalną formę płatności czynszu lennego w miejsce pieniędzy. Inni wskazują na położoną w Alpach austriacką wioskę Loderers, która w XVI wieku słynęła z produkcji wełnianych tkanin.

W dawnych czasach pasterze wykorzystywali naturalne właściwości wełny do produkcji lodenu, z którego szyto tradycyjne stroje ludowe. Do popularyzacji lodenu przyczynili się arcyksiążę Jan Habsburg oraz cesarz Franciszek Józef, którzy docenili jego właściwości, wykorzystując je na potrzeby swoich pasji łowieckich i dzięki którym loden zyskał akceptację wyższych sfer.

Wytrzymałość tkaniny potwierdziły także dokonania pionierów alpinizmu – braci Steiner, którzy ubrani w lodenowe stroje przecierali najtrudniejsze alpejskie szlaki. Z ich doświadczeń korzystały ekspedycje na najwyższe szczyty górskie na całym świecie, zaopatrując się w stroje w należącej do rodziny Steiner fabryce lodenu, działającej nieprzerwanie od 1888 roku.

Nowoczesne technologie zmieniły charakter lodenu – dzisiejsze tkaniny nie są już tak szorstkie i tak grube, jak dawniej. Współczesny austriacki loden produkuje się z najwyższej jakości runa owiec. Na metr bieżący lodenu zużywa się od 400 do 1000 gramów czystej wełny. Pod wpływem ciśnienia i tarcia materiał filcuje się i zbiega, tracąc w ten sposób 2/3 swojej pierwotnej długości. Powstała w ten sposób tkanina jest odporna na wilgoć, oddychająca, ma właściwości termoizolacyjne, a oprócz tego jest na tyle ognioodporna, że robi się z niej ubrania dla strażaków.

Prawdziwa lodenowa marynarka z rogowymi guzikami oraz charakterystycznymi wyłogami i wypustkami to dosyć ciężkie ubranie: niekiedy nawet do 3 kilogramów. Nie zawiedzie nas jednak w żadnych warunkach atmosferycznych i na długie lata zachowa swój niepowtarzalny charakter i elegancję, wyróżniając jej właściciela i dając mu prawdziwy powód do dumy.

Przeglądając zagraniczną prasę łowiecką i badając współczesne trendy w modzie myśliwskiej, widać, że oferta strojów z lodenu systematycznie się powiększa i zyskuje na popularności. W niektórych krajach lodenowe płaszcze i marynarki stały się wręcz obowiązkowym elementem myśliwskiej garderoby. W ten sposób ubierają się Niemcy i Austriacy, którzy z lodenowych strojów uczynili symbol swojej łowieckiej tożsamości. Po loden chętnie sięgają również rozmiłowani w tweedowych strojach Brytyjczycy – świadomi, że tam, gdzie tweed nie może, trzeba posłać po loden…

Warto, by i u nas wizerunek myśliwego kojarzony był z elegancją, dlatego w naszym sklepie wysyłkowym „Jedność Łowiecka” będziemy rozszerzać ofertę strojów z lodenu, stworzonych specjalnie dla nas, jako „Kolekcja Myśliwska Łowca Polskiego”. Na razie cztery propozycje: stylowy a przy tym bardzo praktyczny płaszcz myśliwski – wyjątkowo ciepły i doskonale chroniący przed deszczem, chłodem i wiatrem, który z pewnością sprosta wyzwaniom nadchodzącej zimy; klasyczny kaszkiet oferowany w trzech kolorach; zielona marynarka myśliwska w ponadczasowym tyrolskim fasonie, i wreszcie klasyczny myśliwski garnitur, zgodny z obowiązującym wzorem PZŁ, który dzięki zastosowaniu materiału najwyższej klasy zadaje kłam twierdzeniu, że to nie szata zdobi człowieka.

Idąc za znanym powiedzeniem: „jak cię widzą, tak cię piszą”, warto zadbać o wizerunek myśliwych i sięgnąć po sprawdzone wzory – tym bardziej, że nadchodzą święta, a więc okazja do sprawienia sobie praktycznego prezentu.

Aleksander Taras

płaszcz – http://jednosclowiecka.pl/pl/p/Plaszcz-Hubertus/1240,
mundur – http://jednosclowiecka.pl/pl/p/Mundur-mysliwski/1239,
marynarka – http://jednosclowiecka.pl/pl/p/Marynarka-Tyrol.-Welna-loden./1362,
kaszkiet – http://jednosclowiecka.pl/pl/p/Kaszkiet-mysliwski/1241.

Alpejska elegancja_05 Alpejska elegancja_02 Alpejska elegancja_03 Alpejska elegancja_04

Reklama