fot. Henryk Janowski

Alternatywa dla złej pogody

0
692

Niesprzyjające warunki atmosferyczne w okresie lęgowym uważane jest za jedną z podstawowych przyczyn wyjątkowych strat w populacjach ptaków polnych. 

Wyjątkowo deszczowa pogoda w Wielkiej Brytanii na przełomie wiosny i lata niepokoi naukowców zajmujących się ochroną i hodowlą kuraków polnych, zapowiadając udatność lęgową daleko poniżej średniej. W czerwcu bieżącego roku w Wielkiej Brytanii zanotowano nienotowany od 1910 roku, rekordowo wysoki poziom opadów. Przedstawiciele brytyjskiej fundacji ochrony zwierzyny i zwierząt dziko żyjących (GWCT – Game & Wildlife Conservation Trust) przypominają jednak, że istnieją sprawdzone metody przeciwdziałania skutkom niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Przedstawiciel fundacji Peter Thompson powiedział: „Kiedy deszcz nie przestaje padać praktycznie przez cały miesiąc, trudno się dziwić frustracji strażników łowieckich odpowiedzialnych za hodowlę kuraków. W ciągu kilku dni z deszczem spływają owoce ich całorocznej pracy”.

Zdaniem Thompsona można może nie tyle temu zapobiec, co maksymalnie zniwelować straty w lęgach, przygotowując odpowiednie uprawy objęte programem rolno-środowiskowym. „Bażanty klują się nierównomiernie, na przestrzeni wielu tygodni. Niektóre zaczynają już pod koniec kwietnia, a część kur wciąż jeszcze siedzi na jajach. Dlatego bażanty mają największe szansę na trafienie na niesprzyjające warunki pogodowe.” – tłumaczy Thompson. „Nie możemy jednak zapominać, że zdecydowana większość kuropatw szarych wykluwa się w środkowych dwóch tygodniach czerwca. Dlatego, gdy trafią na okres szczególnie wietrzny i szczególnie deszczowy, pojawia się dla nich ogromny problem.” – dodaje.

Jak więc tłumaczyć, że udatność lęgów w niektórych łowiskach wydaje się być niedotknięta skutkami złej pogody? Zdaniem Thompsona odpowiada za to przygotowanie odpowiednich poletek służących jako baza pokarmowa piskląt w pierwszych dniach życia i jako ochrona w okresie wodzenia młodych. „Gdy wykluwające się pisklęta mają do dyspozycji uprawy przygotowane z myślą o nich, bogate w owady – takie jak nieuprawiane pasy przydrożne stanowiące tzw. czoła upraw lub pasy zbóż – wówczas, nawet w czasie dotkliwej pogody mają większe szanse na uzupełnienie niedoborów białkowych i odpowiednie schronienie. Są lepiej dożywione i o wiele łatwiej regulują temperaturę ciała. Wówczas drastycznie wzrastają ich szanse na przeżycie.”

I to jest cała tajemnica udatności lęgów. O porażce lub sukcesie decydują więc odpowiednie zabiegi rolnicze, zapewniające kurakom polnym adekwatną bazę żerową i odpowiednie schronienie w pierwszych tygodniach życia.

at / fot. Henryk Janowski

Reklama