fot. Juliusz Ajdysiński

Artyści łamią zasady

0
736

W najtrudniejszej dziedzinie fotografii, czyli fotografii przyrodniczej, o sukcesie decyduje zbieżność wielu czynników. Ujęcia w studiu można powtórzyć, przyroda nie da nam drugiej szansy. Stąd właśnie zdjęcia natury fascynują.

Uzbrojeni w coraz dosko­nalszy sprzęt fotogra­ficy podejmują nowe wyzwania. Chętniej fotografują po zachodzie słońca, a więc w trudnych warunkach oświetleniowych. Zdjęcia, które powstają w tak zwanej złotej godzi­nie, urzekają, choć zdaniem nie­których estetów można im zarzucić kiczowatość. Cóż, naszym zda­niem to, co w fotografii (i w ogóle w sztuce) wartościowe, czasem balansuje na granicy kiczu, ale nigdy jej nie przekracza.

Do niedawna obowiązywała zasada, że nie fotografuje się pod słońce. Jak dowodzi XXIV edycja naszego konkursu, czasy się zmie­niły, a ujęcia niegdyś zabronione dzisiaj są najbardziej pożądane przez tych, którzy w fotogra­fii poszukują nowych wyra­zów artystycznych. Dobrym przykładem na łamanie reguł jest nasza okładka. Jeleń byk z wieńcem w scypule wygląda jak z bajki, oświetlony zacho­dzącym słońcem, którego promienie muskają poroże światłem tylno-bocznym. Foto­grafik znalazł się o właściwym czasie w odpowiednim miejscu. I należy to rozumieć dosłownie – jeleń „pozował” tylko przez chwilę… […]

Cały tekst w lipcowym numerze “Łowca Polskiego”

Andrzej Wierzbieniec

Reklama