Bez-bronny Google

0
746

Niedawna zmiana w regulaminie najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej potwierdza zmianę polityki w sprawie broni.

Operator najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej zapowiedział zmiany w swojej polityce w sprawie broni i amunicji. Producenci i firmy zajmujące się handlem bronią i amunicją zostaną wkrótce odcięci od możliwości reklamowania się w serwisach handlowych i pozycjonowania pośród wyników wyszukiwania.

W wynikach wyszukiwania nie będą uwzględnianie wszystkie produkty związane z bronią palną i uznane za niebezpieczne. W myśl nowej polityki Google wszystkie produkty uwzględniane w wynikach wyszukiwania i serwisach reklamowych będą musiały uzyskać „status bezpieczeństwa”. Produkty uznane za niebezpieczne – w tym szczególnie broń, amunicja i noże oraz związane z nimi części, elementy i usługi, ale także pojazdy, produkty tytoniowe i antyradary – zostaną zablokowane.

Taka blokada pojawia się w Internecie nie po raz pierwszy. Kilka lat temu podobną politykę wprowadził największy internetowy serwis aukcyjny eBay, Zapowiedź Google spotkała się z ogromną krytyką w Stanach Zjednoczonych.

Pojawiły się głosy o praktykach monopolistycznych i zamachu na swobodę i równy dostęp do Internetu przedsiębiorstw i podmiotów prowadzących legalną przecież działalność na rynku. Zapowiedziane ograniczenia

Zdaniem komentatorów, obecna popularność rynkowa Google zapewnia firmie dominującą – by nie powiedzieć monopolistyczną – pozycję. Analitycy wskazują, że w samych Stanach Zjednoczonych, do porównania cen i wyszukiwania produktów związanych z bronią i amunicją z serwisu korzysta regularnie niemal 80 milionów użytkowników Internetu. Nie wiadomo, jak zareaguje konkurencja, jednak na podstawie wciąż rosnącej popularności serwisów poświęconych broni i amunicji, z pewnością można się spodziewać pojawienia się kolejnych zmian na rynku usług internetowych związanych z tym obszarem rynku.

Aleksander Taras

Reklama