fot. StockFood

Bitki z dzika po wielkopolsku

0
2579

Danie to podałem po raz pierwszy na nie­dzielny obiad. Ponieważ spotkało się z więcej niż przychylnym przyjęciem ze strony domowników, pozwalam sobie polecić je uwadze czytelników „Łowca Polskiego”. Bitki w sosie cebulowym dowodzą, że przy­gotowanie wykwintnej potrawy nie musi być ani specjalnie skompliko­wane, ani czasochłonne. Dziczyzny nie marynujemy, a w kuchni spędzimy nie dłużej niż godzinę!

Przystąpmy zatem do dzieła. Aby przyszykować porcję na 4 osoby, potrzebujemy: 0,7 kg schabu z mło­dego dzika, dwie duże cebule, mąkę, kopiastą łyżkę smalcu oraz przy­prawy: sól, vegetę, pieprz i czerwoną słodką paprykę w proszku.

Schab kroimy na plastry śred­niej grubości i delikatnie je rozbi­jamy. Następnie mięso przyprawiamy vegetą i świeżym, grubo zmielonym pieprzem. Odstawiamy do lodówki na godzinę. Po tym czasie w brytfan­nie rozgrzewam tłuszcz. Bitki obtaczamy w mące i kładziemy na dobrze rozgrzany tłuszcz. Sma­żymy z dwóch stron, aż się przyrumienią. Podlewamy delikatnie wodą i dusimy pod przy­kryciem do miękkości (co może zająć od kilkunastu do kil­kudziesięciu minut).

W tym czasie obieramy dwie cebule, które siekamy w grube „piórka”. Gdy mięso staje się mięk­kie, wrzucamy do niego cebulę. Całość w dalszym ciągu dusimy pod przykryciem, w miarę potrzeby pod­lewając wodą, aby się nie przypaliło. Przyprawiamy solą, świeżo zmielo­nym pieprzem i dużą ilością słodkiej papryki w proszku. Papryki używam na tyle dużo, aby sos zabarwił się na czerwono. Po kilku minutach dal­szego duszenia potrawa jest gotowa.

Podajemy z gotowanymi ziem­niakami lub ziemniaczanym purée i surówką z białej kapusty.

Tomasz Przybyłowicz / Dzikie danie.


W naszej redakcji lubimy jeść mięso, a najbardziej dziczyznę, dlatego rozmowy toczą się nie tylko o polowaniach, ale również o specjałach, jakie mamy możliwość kosztować w czasie naszych łowieckich wypraw. Postanowiliśmy podzielić się z Wami przepisami oraz ogłosić konkurs na przepis roku! Regulamin, jak zwykle, znajdziecie na stronie internetowej, a nagrodą będzie tym razem wspaniały nóż ze stali damasceńskiej, wykonany i ufundowany przez renomowaną pracownię Zbigniewa Januszyka. Czekamy na propozycje i smacznego!

dzikiedanie@lowiec.pl

Reklama