fot. pexels.com

Botswana znosi zakaz

0
776

Botswana, którą zamieszkuje jedna trzecia populacji słoni afrykańskich, zniosła właśnie obowiązujący od 2014 r. zakaz polowań na tę zwierzynę.

Powodem jest eksplozja populacji, która wynosi obecnie 130 tysięcy sztuk (w porównaniu z 1991 r. wzrost wynosi 300 procent). Zakaz polowań miał tragiczny skutek – zginęło 50 mieszkańców Botswany. Znaczne są szkody w mieniu
 i dobytku ludności.

Jednym z celów zniesienia zakazu jest zwiększenie wpływów do budżetu z tytułu sprzedaży licencji. Limit odstrzałów ustanowiono na maksymalnie 400 sztuk rocznie. Podczas gdy słonie są zagrożone
 w znacznej części Afryki, zupełnie inaczej jest
w Botswanie i sąsiednich państwach, takich jak RPA, Namibia, Zimbabwe i Zambia, z których wszystkie umożliwiają polowania.

Decyzje władz Botswany wywołały protesty celebrytów z Hollywood. W odpowiedzi Debbie Peake, rzeczniczka Botswana Wildlife Producers Association, organizacji reprezentującej farmerów gospodarujących zwierzyną, odparła: „Społeczności żyjące tam, gdzie konflikt ze słoniami jest największy, są niesprawiedliwie marginalizowane z powodu zachodniej ideologii ochrony”.

(PS)

Reklama