fot. Shutterstock

Chcą mniej wilków

0
805

Finlandia autoryzowała redukcyjny odstrzał wilków, który ma rozwiązać narastające zjawisko niechęci i kłusownictwa wobec tego gatunku.

– Chcemy sprawdzić, czy tego rodzaju działanie przyniesie rozwiązanie problemu konfliktów i niechęci, jakie rodzi pojawienie się wilków w okolicach siedzib ludzkich – tłumaczy Sauli Härkönen, dyrektor ds. łowieckich fińskiego ministerstwa ochrony środowiska.

Do odstrzału przeznaczono niemal 20 proc. fińskiej populacji wilka szacowanej obecnie na 250 osobników. Wcześniej odstrzały redukcyjne zostały wstrzymane w 2007 roku – po tym, jak Komisja Europejska oskarżyła Finlandię o łamanie europejskich zasad ochrony zagrożonych gatunków. Legalną kontrolę liczebności zastąpiło kłusownictwo. Konflikt wokół wilka narastał aż do 2013 roku, kiedy to grupa mieszkańców wiejskiej gminy Perho, wobec kolejnych ataków na zwierzęta gospodarskie i w obawie o swoje własne bezpieczeństwo, postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce – za nielegalny odstrzał 3 wilków przed sądem postawiono 12 osób.

Zdecydowana większość społeczeństwa opowiedziała się wówczas po stronie oskarżonych, nie zwracając uwagi na histeryczne i pełne emocji kampanie społeczne przeciwników redukcji, twierdzących, że dla bezpieczeństwa i stabilności fińskiej populacji wilków ich liczebność powinna wynosić co najmniej 400–500 osobników.
Ostatecznie władze ustąpiły pod wpływem presji społecznej i w 2015 roku wydano 24 zezwolenia na odstrzał, eliminując 17 osobników. Z kolei w 2016 roku do odstrzału przeznaczono 46 wilków, uznając, że optymalna liczebność fińskiej populacji nie powinna przekraczać 200 osobników.

Łukasz Kołakowski / fot. Shutterstock

Reklama