fot. wikipedia (John and Karen Hollingsworth, US Fish and Wildlife Service)

Czarny w USA

0
757

Po raz pierwszy od 33 lat trofeum z czarnego nosorożca będzie mogło wjechać legalnie na teren Stanów Zjednoczonych.

Minęły 33 lata odkąd na teren Stanów Zjednoczonych sprowadzono legalnie trofeum z czarnego nosorożca. David K. Reinke – prezes dystrybutora części do drukarek laserowych – swojego nosorożca upolował w 2009 roku w Namibii. Od 1980 roku czarne nosorożce znajdują się na liście gatunków chronionych zagrożonych wyginięciem,

Za najrzadsze trofeum afrykańskiej Wielkiej Piątki amerykański łowca zapłacił 215 tys. Dolarów, z czego 175 tys. dolarów zasiliło fundusz namibijskiego rządu, poświęcony ochronie gatunków zagrożonych wyginięciem. Na zgodę na wwóz trofeum na terytorium Stanów Zjednoczonych musiał jednak czekać cztery lata.

Będąca odpowiednikiem ministerstwa środowiska agencja federalna US Fish and Wildlife Service wydała w końcu pierwszą od 33 lat licencję importową, stwierdzając w uzasadnieniu, że prowadzony przez rząd Namibii program ochrony czarnych nosorożców potwierdza „znaczenie odpowiedniego gospodarowania populacją, dla którego ograniczona liczba polowań komercyjnych zapewnia środki niezbędne dla długoterminowego przetrwania i restytucji populacji czarnych nosorożców w Namibii”.

Z jednej strony decyzja ta jest potwierdzeniem znaczenia łowiectwa dla ochrony przyrody i wykorzystania go jako źródła finansowania międzynarodowych programów ochrony gatunków zagrożonych wyginięciem. Z drugiej jest to potwierdzenie wieloletnich starań namibijskich programów ochrony przyrody, które osiągnęły poziom efektywności pozwalający na umiarkowane gospodarowanie łowieckie.

Decyzja amerykańskiej administracji to również ważny głos w światowej dyskusji na temat przyszłości polowań w Afryce. Szczególnie ważny głos w sytuacji kolejnych zakazów – wstrzymania polowań w Botswanie, ograniczenia polowań na dzikie koty w Zambii, a także burzliwej dyskusji na temat całkowitej ochrony lwów w państwach południowej Afryki.

Michał Ajdukiewicz / fot. wikipedia (John and Karen Hollingsworth, US Fish and Wildlife Service)

Reklama