fot. Rostislav Stach

Czeskie dziedzictwo

0
1018

Czechy są pierwszym państwem na świecie, które oficjalnie uznało łowiectwo za niematerialne dziedzictwo kultury.

Wniosek, który w czerwcu 2011 zgłosiła grupa czeskich sokolników, został jednomyślnie zaaprobowany podczas ostatniego posiedzenia Komitetu Narodowego UNESCO.

Aby zrozumieć, czym jest niematerialne dziedzictwo kultury, należy sięgnąć do konwencji UNESCO z 2003 r. Według podanej tam definicji chodzi o zwyczaje, przekaz ustny, wiedzę i umiejętności oraz związane z nimi przedmioty i przestrzeń kulturową, do których odwołuje się wspólnota, grupa lub jednostki. Ten rodzaj dziedzictwa jest przekazywany z pokolenia na pokolenie i ustawicznie odtwarzany przez wspólnoty i grupy w relacji ze środowiskiem, historią i przyrodą.

Dla danej społeczności dziedzictwo niematerialne jest źródłem poczucia tożsamości i ciągłości. Jak widać, definicja ta idealnie pasuje do kultury łowieckiej kultywowanej przez myśliwych. Co takie rozstrzygnięcie oznacza dla czeskich myśliwych? Przede wszystkim ma ogromne znaczenie wizerunkowe, od tej chwili łowiectwo jest prawnie chronione jako element czeskiej kultury. Istotny jest także wymiar czysto materialny – w dobie kryzysu nasi czescy koledzy będą odtąd otrzymywać dotacje ministerialne.

Gratulując naszym sąsiadom, zastanówmy się, czy nasza organizacja nie powinna podjąć podobnych działań.

Adam Całka / fot. Rostislav Stach

fot. Rostislav Stach

 

Reklama